Haberler

Kaçak yetmedi talan başladı

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Olay Yazan: Tuna Çam
Kaplıkaya Cazibe Merkezi inşaatının tam karşısında, Uludağ’ın yamaçlarında, ormanın içine adeta yeni bir mahalle kuruluyor.

Mücadelenin Adı Var...
Pınar Mahallesi’ndeki yapılaşma, kaçakla mücadelenin çok da etkili ve inandırıcı olmadığını gösteriyor. Dere yatağının biraz üzerinden başlayan kaçak binaların bir bölümü tamamlanmış durumda. Ağaçlar kesilip, yamaç düzlemesi yapılmış alanlar ise temel atmayı bekliyor.

Şahin: Doğa Cinayeti...
Manzaranın kaçak yapılaşmanın ötesine geçtiğini belirten İMO Başkanı Necati Şahin, ‘Korkunç bir durum. Şok oldum. Kamu arazisi ve orman talanıyla yaşanan bir doğa cinayeti var. Endişeliyiz, Bursa elden gidiyor. Türkiye’nin hiçbir ilinde böylesi başı boşluk yok’ dedi.

‘Yıldırım Tetikliyor...’
Şahin, özellikle Yıldırım’ın kaçak yapılaşmayı tetiklediğini ifade ederek, ‘Göstermelik yıkımlar yapılıyor, sonra da oralara hizmet götürülüyor. Pınar Mahallesi’ndeki yapılaşma, kaçakla mücadelenin samimi olarak desteklenmediğinin göstergesidir’ şeklinde konuştu.

Kaçak Yapılaşmada Sınır Tanımıyor
Kaplıkaya Cazibe Merkezi inşaatının tam karşında yer alan Pınar Mahallesi’ndeki kaçak yapılaşmaya dikkat çeken İMO Başkanı Şahin, Yıldırım’ın kaçak yapılaşmayı tetiklediğini savundu.

Bir yandan kaçak yapılaşmaya karşı verilen mücadele bir yandan Kaplıkaya sırtlarında yaşanan kamu arazisi ve orman talanı kafaları karıştırdı. Kaçak yapılaşmanında ötesine geçen bazı fırsatçıların Uludağ eteklerine yaptığı gece kondular kaçak yapılaşmaya karşı mücadele veren İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Necati Şahin’i bile şok etti. Manzaranın korkunç olduğunu belirten Şahin, ‘Bu kaçak yapılaşmanın da ötesinde. Kamu arazisi, orman talan ediliyor. Anlaşılan kaçak yapılaşmayla mücadelede zayıf halkalar var’ dedi.

Gecekondulaşma Hortladı...
Kaplıkaya Cazibe Merkezi inşaatının tam karşında yer alan Pınar Mahallesi’ndeki yapılaşmanın Uludağ eteklerine doğru yükselmesi kaçak yapılaşmaya karşı verilen mücadelenin ne kadar caydırıcı olduğunu gözler önüne seriyor. Kaçak yapılaşmayı farklı bir boyuta taşıyan bazı fırsatçılar kamu arazisi üzerinde ve ormanlık alanda Bursa’nın kabusu olan gece kondulaşmayı yeniden hayata geçiriyor. Kaçak yapılaşmanın en yoğun olduğu Yıldırım’da ovadan sonra dağ eteklerinin de yağmalanması vatandaşların tepkisini çekiyor.

Doğa Cinayeti...
Kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi için yaptığı çalışmalarla dikkat çeken İMO Başkanı Necati Şahin, Marmara bölgesindeki tüm illerin hatta İstanbul’un dahi gece kondulaşmanın önüne geçmesine rağmen Bursa’da ormanlık alanda yükselen tek katlı binaların düşündürücü olduğunu söyledi. Görülen manzaranın kaçak yapılaşmanın ötesinde olduğuna dikkat çeken Şahin, Kaplıkaya’da yaşanan olayın kamu arazisi ve orman talanıyla birlikte gerçekeleşen gece kondulaşmanın doğa cinayeti olduğunu söyledi. Özellikle Yıldırım’ın kaçak yapılaşmayı tetiklediğini ifade eden Şahin, şunları söyledi:

‘Endişeliyiz, Bursa elden gidiyor. Türkiye’nin hiçbir ilinde böylesine başı boşluk yok. Biz kaçak yapılaşmayla mücadele etmeye çalışırken, duyarsız kalan bazı kesimler gece kondulaşma kabusunu Bursa’ya yaşatıyor. Göstermelik yıkımlar yapılıyor oralara hizmet götürülüyor. Pınar Mahallesi’nin üst kesimindeki yapılaşma kaçak yapılaşma ile mücadelenin samimi olarak desteklenmediğinin göstergesidir.’
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.