Haberler

Çevreyi kurtarmış!

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Aykut Küçükkaya
Ağustos 2007’de kapatılan Uşak Kışladağ’daki altın madeninde iki ay sonra inceleme yapan mahkeme heyeti bir bölgede çalışmanın sürdüğünü tespit etti. Bu çalışma şirket lehine çıktı. Şirket çalışmayla büyük çevre felaketinin önlendiğini savundu.

Uşak Kışladağ’da siyanürle altın çıkaran çokuluslu şirket Eldorado Gold’un (Tüprag Metal Madencilik AŞ) Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının ardından iki ay sonra maden kapalıyken “sade madeni korumak” gerekçesiyle bölgede faaliyetini sürdürdüğü ortaya çıktı.

Eşme ilçesindeki altın madeni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in katıldığı törenle 11 Temmuz 2006 yılında işletmeye açıldı. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nun iptali davasının temyiz incelemesini yapan Danıştay 6. Dairesi’nin vermiş olduğu 9 Temmuz 2007 tarihli yürütmeyi durdurma kararının ardından “17 Ağustos 2007” tarihinde madenin faaliyeti resmen durduruldu. Çevreciler, madenin kapatılmasından sonra “Tüprag’ın faaliyetlerinin devam edip etmediğinin tespitini” talep etti. Uşak Ulubey Sulh Hukuk Mahkemesi bilirkişi heyetiyle birlikte, madene mühür vurulmasından yaklaşık iki ay sonra “9 Ekim 2007” tarihinde madende incelemelerde bulundu. Mahkeme tutanaklarına göre Tüprag madeninde maden müdürü olarak görev yapan Ahmet Raci Uslu’yla yapılan konuşma şöyle gerçekleşti:

“Söğütlü yığın sahasına gelindi. Görüldü, Ahmet Raci Uslu’dan soruldu: ‘Madenimiz 17 Ağustos 2007 tarihinde Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına istinaden altın çıkarma faaliyetlerine ve üretim faaliyetlerine ara vermiştir. Sadece Söğütlü yığın sahasına, kapatmadan sonra yağacak yağmurun yığın alanındaki toprağı altın arıtma tesisine sürüklemesi ihtimaline binaen, Çevre Bakanlığı’nın talimatları gereği bu sahaya memran boru ve filtre malzemesi serilmiştir. Bu memranın altın çıkarma işlemi ile bir ilgisi yoktur, sadece madeni koruma adına yapılmıştır. Madenimizde işçiler ve mühendislerle birlikte 255 kişi çalışmaktadır. Bu çalışanları yürütmeyi durdurma kararından sonra çıkarmadık, eğitim faaliyetleri amacı ile halen bu çalışanlar madene gelip gitmektedir.. ancak tespit yapılan günün bayram arifesi olması nedeni ile işçiler madende bulunmamaktadır’ dedi...”

Bu yanıt üzerine tespit isteyenler, “Ayrıca haricen aldığımız duyumlara göre madene araç giriş çıkışları olmaktadır, madene yeni araçlar alınmaktadır, bunun maden sorumlusundan sorulmasını” talep etti. Mahkeme tutanağında yanıt şöyle yer aldı:

“Maden müdüründen soruldu: ‘Şirket politikamız gereğince iki yıl önce satın alınan 10 adet kamyondan 9’u yürütmeyi durdurma kararından sonra madenimize gelmiştir. Şayet Danıştay ilgili dairesi yürütmeyi durdurmayı kaldırıp şirketimizin faaliyetlerimizin devamlılığı açısından bu kamyon getirtilmiştir. Zaten yukarıda da bahsettiğimiz gibi kamyonlar yürütmeyi durdurma kararından önce alınmıştır. Sadece maden sahasına girişi yapılıp çalışmaya hazır hale getirilip bekletilmektedir’ dedi.”
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.