Haberler

G.Saray için zararı göze aldı Seyrantepe''nin temelini attı

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Umut Tütüncü
TOKİ tarafından Seyrantepe''de gerçekleştirilen ve 49 yıllığına Galatasaray Spor Kulübü''nün kullanımına verilecek yeni stadın yapımını yürüten Eren Talu Mimarlık, dün temele ilk harcı döktü. Stadın 2009 yılının kasım ayında bitirilmesi planlanırken Eren Talu, projeyi yürütürken verdikleri mücadeleyi Galatasaray''ın şampiyonluk yolunda verdiği mücadeleye benzetiyor. 3 aylık kayıp zamana rağmen 2009 yılının ilk ayında kaba inşaatı bitirerek kasım ayında Galatasaray''ın yeni stadına kavuşmasını sağlayacak olan Talu, gücünü diğer ekip arkadaşları gibi takımına olan bağlılığından aldığını anlatıyor.

''Zarar etmeye değer''
Antalya''daki dünyaca ünlü Hillside Su ve dünyanın en seksi oteli olarak lanse edilen Adam&Eve otellerinin mimarı Eren Talu, Seyrantepe Projesi''nde çok büyük risk aldıklarını belirterek, "Şirket olarak çok büyük bir risk aldık. Hiçbir gelirimiz olmadan stadı yapıp teslim edeceğiz. 170 milyon dolarlık projeyi biz kendi öz kaynaklarımızla ve borçlanarak finanse ediyoruz" dedi. Talu, Ali Sami Yen Stadı''nın bulunduğu Mecidiyeköy''deki alana alışveriş merkezi ve rezidans yapacaklarını hatırlattı. Talu, "Buradan elde edilecek gelirle TOKİ''ye 200 milyon dolar ödeme yapılacak. Bu bizim için çok riskli. Ama Galatasaray için makul derecede zarar etmeye değer" diye konuştu. Galatasaray''ın Seyrantepe''deki 52 bin kişilik yeni stadı çok amaçlı, çatısı açılır-kapanır tipte inşa edilecek. Yapılan protokol gereği, yeni stadın mülkiyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü''ne, kullanım hakkı ise 49 yıllığına Galatasaray''a ait olacak.

Talu: Bu proje hayatın bana verdiği en büyük ödül oldu
"Seyrantepe projesinin çimentosu, Galatasaray''ın birleştirici ruhu" diyen Talu, Galatasaray için stat yapmayı hayatın kendine verdiği en büyük ödül olarak nitelendiriyor. Galatasaray camiasının mutluluğunu her şeyin önüne koyduklarını anlatan Eren Talu''nun şantiyedeki en büyük destekçilerinin başında ise babası Erdem Talu geliyor. 54 yıllık mimarlık deneyimini projedeki arkadaşlarıyla paylaşan ve Galatasaray''ın eski kalecilerinden olan Erdem Talu, aynı zamanda kulübün divan kurulu üyesi.

Eren Talu, ikinci kez ihalesi iptal edilen İstanbul Mecidiyeköy''deki eski Likör Fabrikası''nın arazisine de talip olduklarını söyledi. İhalenin ikinci kez yapılmasına rağmen yine tek firmanın katıldığını belirten Talu, "Bizim o arazinin yan tarafında, Ali Sami Yen Stadı arazisi üzerine yapacağımız bir proje var. Eğer TOKİ, gelir paylaşımı modeli ile ihaleye çıkarsa biz bu arsaya da talibiz" dedi. Talu, Ali Sami Yen Stadı''nın üzerine yapılacak projeye Likör Fabrikası''nın arazisinin de eklenmesiyle İstanbul için örnek bir eser inşa edebileceklerini kaydetti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.