Haberler

"Türbin isterseniz en erken 2010''da veririz"

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Hacer Gemici

GE Enerji Türkiye Müdürü Maltepe, enerji yatırımlarına yoğun talep olduğunu belirterek, "Şimdi gelip rüzgâr türbini isteseniz 2010''da verebilirim. Gazda da durum aynı" dedi..

Türkiye''de bugüne kadar 6 bin 500 mw''lık santrali kendi teknolojileri ile kuran GE Enerji''nin Türkiye Müdürü ve tüm dünya rüzgâr enerjisi sorumlusu Mete Maltepe, dünyada yenilenebilir kaynaklara büyük ilgi olduğunu ifade ederek, "Şu anda benden rüzgar türbini isteseniz en erken 2010''da verebilirim. Aynı şey doğalgaz türbinleri için de geçerli" dedi. Sabancı Holding ile nükleer enerji konusunda flört eden, GAMA ile Türkiye''de elektrik santrali yatırımına soyunan, finansta Doğuş Grubu ile ortaklık kuran ABD''li dev şirket General Electric''in iştiraklerinden GE Enerji''nin Türkiye Müdürü Mete Maltepe ile enerji alanındaki projelerini konuştuk. Maltepe, Türkiye''de elektrik enerjisi ihtiyacının Güney sahillerinde yaşanmaya başladığını dile getirerek, kısmen elektrik açığının başladığını söyledi. Maltepe, sorularımızı şöyle yanıtladı:

* Türkiye''de rüzgâr santrallerine yoğun ilgi var. Dünyada da böyle olduğunu biliyoruz. Gerçekten şimdi size gelip türbin almak istesek 2-3 yıllık sıralar var mı?
Şu anda benden türbin almak isteseniz size en erken 2010 yılında verbilirim. Bu doğalgaz türbinleri için de geçerli. Çin, Hindistan gibi büyük nüfuslu ülkelerde köyden kente gelenlerin sayısı artıyor. Bunlar da daha çok elektrikli eşya alıp, daha çok elektrik tüketiyor. Bütün dünyada bir altyapı yatırımı patlaması var. Üstelik elektriğe hemen ihtiyacınız varsa çok fazla tercih de yok, ya rüzgâr ya da doğalgaz santrali için yola çıkmalısınız.

* Bekleyen çok sayıda Türk şirketi var mı?
Çok sık olarak görüştüğümüz, bekleyen firmalar var. Ama sadece Türk değil, dünyanın birçok yerinden firma beklemede. Biz daha çok lisansını almış ya da almak üzere olan şirketlerle görüşüyoruz. Şu anda Bilgin Enerji ile 30 mw''lik bir santral projemiz var. Zorlu Enerji ile Osmaniye''de bir santral yapıyoruz.  

 * Türkiye''deki potansiyeli nasıl görüyorsunuz? Kurulu güç anlamında Türkiye çok gerilerde, ancak potansiyel olarak baktığımızda Çin, Hindistan gibi büyük ülkeler ilk sıralarda tabi. Ancak Türkiye''de potansiyeli yüksek ilk 10 ülke arasına giriyor diyebiliriz.

* Bugüne kadar GE Enerji''nin teknolojisi ile Türkiye''de ne kadarlık santral kuruldu? Yaklaşık 5 bin 500 megavatlık bir santral kurduk. Bu Türkiye''nin kurulu gücü içinde yaklaşık yüzde 10-15 gibi rakamlara geliyor. 2010''a kadar buna bin megavat daha eklenir.

 ''Nükleerde ekipman sağlayıcı olmak istiyoruz''
* Sabancı Holding ile nükleer santral ihalesinde birlikte yer almayı planladığınızı biliyoruz. Nükleer santralin neresinde olacaksınız?
Biz burada ekipman sağlayıcı olarak yer almak istiyoruz, tercihimiz yatırımcı olmak değil. Bu konuda Sabancı Grubu ile görüşmelerimiz var bu dönemde başkaları ile görüşmeyi de düşünmüyoruz. Dünyada artık nükleer santrale dönüş var. Eskiden 1 proje olsa herkes takla atardı. Şimdi ise küresel ısınma ile birlikte nükleere dönüş var.

* Peki Türkiye''nin yerli kaynakları varken nükleere girmesi gerçekten gerekiyor mu?
Türkiye hızla büyüyen bir ülke. Sanayileşme atrıyor, o zaman elektrik üretiminin de artması gerekiyor. Bunu yaparken ben şunu yapmam, bunu yapmam diyemezsiniz. Nükleer de, rüzgar da, doğalgaz da bu kaynaklar arasında olmalı.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.