Haberler

Mavişehir''e "Kurtuluş Reçetesi"

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1997 yılındaki imalat hatası nedeniyle yağmur suyu şebekesi deniz seviyesinin altında kalan ve sık sık su baskınları yaşayan Mavişehir için TOKİ ile protokol imzaladı. Buna göre 1- Bölgede yağmur suyu drenaj sistemi oluşturulacak. 2- 2040 Sokak’a 1256 metre uzunluğunda demir ızgaralı yağmur suyu kanalı döşenecek. 3- Deniz kenarında saniyede 2.7 metreküp kapasiteli bir pompa istasyonu kurulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka-Mavişehir’de her yıl yağmurların başlamasıyla yaşanan çileyi bitiriyor. 1997 yılında proje hatasından kaynaklanan soruna el atarak 2007 yılının Kasım ayında bölgenin yağmursuyu projesini hazırlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile bir araya gelerek imalatlara başlamak için gerekli protokolü imzaladı. Mavişehir’de oturan vatandaşların bu kışı rahat geçirmesini sağlayacak çalışmalara en kısa sürede başlayacaklarını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bölgede biriken suyu yağmur suyunu yapacağımız kanal ile toplayacağız ve pompalar vasıtasıyla denize tahliye edeceğiz. Bu ay içinde projenin ihalesine çıkmayı ve çalışmaları 4 ayda tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

TOKİ ile yapılan ek protokolde, bölgenin zemin dolgusunun ve yağmursuyu şebekesinin deşarj noktasının “deniz seviyesinin altında kalması” nedeniyle yağmur suyunun denize deşarj olamadığı, denizdeki kabarmalarda deniz suyunun yağmursuyu şebekesine girerek düşük kotlarda su baskınlarına yol açtığı ve sorunun çözümüne yönelik imalatların İZSU tarafından yapılacağı belirtildi.

4 ayda bitecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mavişehir’deki imalatlara ilişkin protokolün İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylanmasının ardından, hemen işe başlayacak. Bölgedeki yağmur sularının denize ulaştırılması amacıyla öncelikle yağmur suyu drenaj sistemi oluşturulacak. Mavişehir Emlak Bankası 2. etap konutlarının önünde yer alan 2040 Sokak’a 1256 metre uzunluğunda demir ızgaralı yağmur suyu kanalı döşenecek. Deniz kenarında saniyede 2.7 metreküp kapasiteli içerisinde 4 adet pompanın bulunduğu bir pompa istasyonu kurulacak. Bölgenin mevcut yağmur suyu sistemi bu projeye entegre edilecek. Sistemde toplanan yağmur suları, daha önce deniz suyunun bölgeye girişini engellemek için yapılan seddenin üzerinden denize ulaştırılacak.

Sorun 1997’deki uygulama hatasından kaynaklanıyor
Türkiye Emlak Bankası A.Ş. tarafından 1997 yılında tamamlanan Mavişehir 2. Etap Konutları’ndaki yağmur suyu projesi, bölgenin deniz seviyesinin altında olması nedeniyle, ortalama +1.70 koduna göre hazırlanarak İZSU tarafından onaylandı. Ancak Emlak Bankası, proje gereği yapılması gereken zemin dolgusunu gerçekleştirmediği gibi, yağmur suyu şebekesini de olması gereken kodlarda yapmadı. İZSU da yaptırılan yağmur suyu tesisini “proje kotlarında olmaması” nedeniyle teslim almadı. Söz konusu imalat hatası nedeniyle, denize deşarj olan yağmur suyu hatları, deniz seviyesinin yaklaşık 40 santim altında kaldı. Bu yüzden, özellikle yağışlı günlerde rüzgarın da etkisiyle kabaran deniz, bölgede su baskınlarına yol açıyor. Mevcut zemin kotları yükseltilemeyeceğinden İZSU bölgedeki su baskınlarını önlemek için proje geliştirdi.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.