Haberler

Bürokrasi belediyelere ek kaynaktan kaygılı

Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Referans Yazan: Hacer Boyacıoğlu
Hükümetin 2009 yılındaki yerel seçimler öncesi öne çektiği ve 4 milyar YTL''lik bir ek yük doğuracak Belediye Gelirleri Yasa Tasarısı''ndan ekonomi bürokrasisi de kaygılı. GAP, yatırımlar ve istihdam paketi için yapılacak düzenlemelerin ciddi bir sıkıntı yaratacağını kabul eden bürokratlar, üzerine bir de yerel yönetimler için oluşacak ek maliyetle dengelerin zarar görebileceğini belirtiyor. Bürokrasi kaygısını hükümete iletirken Devlet Bakanı Mehmet Şimşek''in geçen günlerde belediye gelirleriyle ilgili eleştirileri kabul ettiğine yönelik açıklamaları dikkat çekti.

Belediye gelirleriyle ilgili düzenlemenin bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu''nda ele alınması bekleniyor. AK Partili bir grup milletvekilinin teklifi olarak verilen düzenlemenin yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bürokraside ise düzenlemeden kaynaklanacak ek yükün ciddi zararlar getireceği görüşü hâkim. GAP, yatırımlar ve istihdam paketi gibi düzenlemelerin sosyal boyutunun bulunduğu ve büyümeye katkıda bulunacak etkileri olduğuna dikkat çeken bürokratlar, belediyelerle ilgili düzenlemenin ise böyle bir olumlu avantaj da getirmeyeceğini vurguluyor.

Bürokratların verdiği bilgilere göre belediyelerle ilgili düzenlemenin yasalaşması en az 4 milyar YTL''lik bir ek yük doğuracak. Bu yükün dengelerin değiştiği ve birçok harcama nedeniyle bütçe dengesinin tutturulmasında sıkıntı olabilecek olan 2009 yılında "olumsuz sonuçlara" neden olacağına dikkat çekiliyor.

Belediye gelirleri yüzde 30 artacak
Bürokratların itirazlarını hükümete ilettiği öğrenilirken Hazine''den Sorumlu Devlet Bakanı Şimşek''in düzenlemeyle ilgili eleştirilere katıldığını beyan etmesi dikkat çekti. Şimşek, geçen hafta katıldığı bir televizyon programında, diğer uygulamaların popülist olmadığını belirtirken belediye gelirleriyle ilgili düzenlemede ise eleştirileri kabul ettiğini söyledi.

Hazırlanan düzenleme, belediye gelirlerinin bütçeden yapılacak aktarımlardaki değişikliğe bağlı olarak yüzde 30 artmasını öngörüyor. Mevcut duruma göre belediyeler, genel bütçe vergi gelirlerinden nüfus oranında para alıyor. Yeni gelecek düzenlemeyle aktarım 2 kritere göre yapılacak. Nüfusa "gelişmişlik endeksi" eklenecek ve belediyelere daha fazla kaynak transferi yapılacak.

Arazi ve iklim şartlarına göre de belirlenecek endekste, az gelişmiş yerlere daha çok pay verilmesi hedefleniyor. Nüfusu 10 binin altında olan belediyelere ise ek aktarım sağlanacak. Denkleştirme ödeneği adı altında verilecek kaynak ise toplanan vergilerin binde biri kadar olacak. Bu kaynak da yine nüfus ve gelişmişlik kriteri çerçevesinde saptanarak dağıtılacak.

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.