Haberler

Hisarcıklıoğlu: Fiyatlardaki artış inşaat sektörünü mağdur etti

Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, demir ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın inşaat sektörünü mağdur ettiğini belirterek, fiyat farkı kararnamesinin bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, sektör temsilcilerinin katılımıyla, Fiyat Farkı Kararnamesi ve Kamu İhale Yasası''nda değişiklik öngören düzenleme ile ilgili Birlik Genel Merkezi''nde basın toplantısı düzenledi. İnşaat sektörünün 2007 yılı başında duraklama evresine girdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, 2008 yılı başından itibaren de dünya piyasalarındaki demir, akaryakıt ve akaryakıt yan ürünlerindeki "olağanüstü fiyat artışlarının" sektörü çok büyük oranda mağdur ettiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, sektörün ihracat artışının imalat sektörü ortalama artışlarının çok üzerinde olduğuna dikkati çekerek, "Bu açıdan inşaat sektöründeki ve dolayısıyla iş, inşaat makine imalatına yönelik belirsizlik Türkiye''nin dış ticaret dengesini de olumsuz etkileyecektir" dedi.

İnşaat demiri fiyatlarının 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana yüzde 75, akaryakıt fiyatlarının yüzde 25, bitüm fiyatlarının yüzde 42 arttığını belirten Hisarcıklıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın talimatıyla fiyat farkı kararnamesi ve yasa değişikliği için çalışma başlatıldığını ifade etti.

"Kararname konusunda fikir birliğine varıldı"
Hisarcıklıoğlu, dün de birliğin daveti üzerine Türkiye Müteahhitlik, Türkiye İnşaat Yapımcıları, Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri, Türkiye Demir ve Demir Dışı Metaller meclisleri temsilcileri ile Ulaştırma Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, TOKİ, TÜİK ve Kamu İhale Kurumu temsilcilerinin Birlik Merkezinde biraraya geldiğini belirterek, şunları kaydetti: "Bu toplantıda, gerek Birliğimiz çatısı altındaki sektör temsilcileri gerekse ilgili kamu temsilcileri, devam eden kimi dövize dayalı birim fiyatlarla ihale edilmiş, kimi ÜFE genel endeksine dayalı ve bir çoğu da sabit fiyatlarla sürdürülmekte olan kamu sözleşmelerinin hepsi için fiyat artışlarının mutlaka Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılacak kararname ile karşılanması gerektiği konusunda fikir birliğine varmışlardır. Hükümetimizden talebimiz durma noktasına gelmiş kamu projelerine ve mağduriyeti hat safhaya gelmiş inşaat müteahhitlerine çözüm olacak bu fiyat farkı kararnamesinin zaman kaybedilmeden sonuçlandırılmasıdır."

Kararnamenin teknik çalışmalarına sektör meclisleri temsilcilerinin de dahil edilmesini isteyen Hisarcıklıoğlu, doğru ve tatmin edici bir sonuç açısından bunun büyük önem taşıdığını ifade etti..
"Denetim mekanizmasındaki sınırlamaya sıcak bakmıyoruz"

Kamu İhale Kanunu''nda değişiklik öngören yasa tasarısına da değinen Hisarcıklıoğlu, yasanın mevcut haliyle ne siyasileri, ne yatırımcı kuruluşları ne de sektör temsilcilerini memnun ettiğini, 18 kez değişikliğe uğradığını belirterek, aksaklıkların giderilmesi amacıyla hazırlanan yeni değişiklik tasarısının da Meclis''e sevk edildiğini hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, bu tasarının "sektördeki yozlaşmaların nedeni olan aşırı düşük teklif ve iş deneyim-denetim belgeleri sorunlarını çözmekten uzak olduğunu" ifade ederek, tasarının komisyonlarda görüşülmesi safhasında TOBB''un görüşlerinin de alınmasını istediklerini kaydetti.

Bir gazetecinin tasarının Kamu İhale Kurulu''nun denetim yetkisinde sınırlama öngördüğünü belirterek, görüş sorması üzerine toplantıda bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren söz aldı ve bağımsız bir kurul tarafından denetimin önemine inandıklarını belirtti. Eren, "denetim mekanizmasındaki sınırlamaya sıcak bakmadıklarını" kaydetti.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.