Haberler

Mavişehir su baskınlarından kurtarılacak

Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
1997 yılındaki imalat hatası sebebiyle yağmur suyu şebekesi deniz seviyesinin altında kalan ve sık sık su baskınları yaşayan Mavişehir için TOKİ ile ek protokol imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Mavişehir''de oturanların bu kışı rahat geçirmesini sağlayacak çalışmalara en kısa sürede başlayacaklarını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1997 yılındaki imalat hatası sebebiyle yağmur suyu şebekesi deniz seviyesinin altında kalan ve sık sık su baskınları yaşayan Mavişehir için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile ek protokol imzaladı. Buna göre bölgede yağmur suyu drenaj sistemi kurulacak, 2040 Sokak''a bin 256 metrelik demir ızgaralı kanal döşenecek ve deniz kenarına, saniyede 2.7 metreküp kapasiteli pompa istasyonu kurulacak.

Mavişehir''de oturanların bu kışı rahat geçirmesini sağlayacak çalışmalara en kısa sürede başlayacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu ay içinde projenin ihalesine çıkmayı ve dört ayda tamamlamayı planlıyoruz." dedi. Sözkonusu ek protokolde, bölgenin zemin dolgusunun ve deşarj noktasının deniz seviyesinin altında kalması sebebiyle yağmur suyunun denize akamadığı, denizdeki kabarmalarda ise deniz suyunun yağmur suyu şebekesine girerek düşük kotlarda baskınlara yol açtığı, çözüme yönelik imalatların İZSU tarafından yapılacağı belirtildi.

Türkiye Emlak Bankası AŞ tarafından 1997 yılında tamamlanan Mavişehir 2. etap konutlarındaki yağmur suyu projesi, bölgenin deniz seviyesinin altında olması sebebiyle ortalama 1.70 koduna göre hazırlanarak İZSU tarafından onaylandı. Emlak Bankası, proje gereği olan zemin dolgusunu yapmadığı gibi yağmur suyu şebekesini de gereken kotlarda inşa etmedi. İZSU da yağmur suyu tesisini, proje kotlarında olmaması sebebiyle teslim almadı. Sözkonusu imalat hatası yüzünden denize boşalan yağmur suyu hatları, deniz seviyesinin yaklaşık 40 santimetre altında kaldı. Bu yüzden özellikle yağışlı günlerde rüzgarın da etkisiyle kabaran deniz, bölgede su baskınlarına yol açıyor. İZSU, mevcut zemin kotları yükseltilemeyeceğinden bölgedeki baskınlarını önlemek için bir proje geliştirdi.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.