Haberler

Bodrum imarına Danıştay freni

Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Vatan Yazan: Aydın Ayaydın
Bodrum son yılların gözde turizm bölgesi. Öte yandan rant peşinde koşanların da ilgi odağı. Bodrum ve beldelerinde milyon dolarlık villalar yapılmaya başlanıp özellikle yabancıların ilgi odağı haline gelince, inşaattan anlayan da anlamayan da Bodrum’da ‘villa’ yapanlar kervanına katıldı.

Beyaz evler operasyonu ile Bodrum ülke gündemine geldi. Haklı haksız birbirine karıştı. Düzgün inşaat yapanlar ile yapmayanlar ve düzgün çalışan belediye görevlileri ile çalışmayanlar aynı kefeye kondu. Denize sıfır noktasında villa yapan uyanık müteahhitler ‘kot’ farkı adı altında sözde “bodrum kat” diye ilave kat yaptılar. Oysa dünyanın her yerinde sadece eğimli arazilerde ‘kot’ farkından “bodrum kat” izni verilir. Asla inşaat yapılmaması gereken denizin sıfır noktasındaki yerlere bile uyanık inşaat firmaları, imar literatürüne giren ‘kot’ farkı ile üç katlı binalar yaptı. Binaların sözde bodrum-depo katını ’denize sıfır daire’ gazete ilanları ile satışa çıkardılar. Yetkililer bunu sadece seyretti. Bir tek yetkili de çıkıp “hani burası bodrum-depo” idi, satamazsın demiyor. “Bodrum”un imarını bu şekilde kirletenler ile kirletmeye devam edenlerin iştahını kabartanlar sayesinde iş öyle bir çığrından çıktı ki mandalina ve portakal bahçeleri ile ünlü “Bodrum” beton yığınına döndü.

Jandarma tarafından ’Beyaz evler operasyonu’ başlatıldı. Bazı iş adamları ve belediye yetkilileri tutuklandı. Suçlu suçsuz birbirine karıştı. Eğimli araziye gerçekten kot farkından bodrum katı yapanlar ile, düz deniz kenarındaki arazide kot farkından bodrum katı yapanlar aynı kefeye kondu. Bunun ağır faturası da gerçek inşaatçı ile dürüst bazı belediye yetkililerine çıktı, isimleri kirlendi. Bilgi kirliliği aldı başını gitti. Haklıyla haksız birbirine karıştı...

Büyük oyuncuların da gözü Bodrum koylarında fırsat kolluyordu. Doğa harikası olan Gökova Körfezi’ne bakan koyları tahsisle alabilir miyim diye iştahı kabaranlar boş durur mu? Lobiler iş başındaydı. Bir gün Resmi Gazete’de bir Bakanlar Kurulu Kararı yayınlandı. Kararda; “Muğla-Bodrum Yarımadası’nın Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak ilan edildiği yazıyordu.

Bu ne demek biliyor musunuz?
Bodrum Yarımadası’nda imar belirleme yetkisi Bodrum’daki belediyelerden alınıyor, Turizm ve Kültür Bakanlığı’na veriliyor. Bodrumlular ve sivil toplum örgütleri Ankara’ya koştu, bu ne biçim iş diye. Dinleyen olmadı. Toplantı üzerine toplantılar yapıldı, kimsenin umurunda olmadı. Bodrum’un mandalina ve portakal bahçeleri ile ünlü Ortakent Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Kocadon kendisini ortaya koydu ve soluğu idari yargıda aldı. Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “Bodrum’un imar yetkisi Bodrum yerel yönetimlerinde olmalı. Bodrum’u Bodrumlular idare edecek. Merkezi hükümetin bu kararının altında başka hesaplar var” derken de, “Bakanlık’ça belirlenecek imar planında birilerinin korunacağı” mesajını veriyordu.

Çok geçmeden Turizm ve Kültür Bakanlığı, Bodrum Yarımadası’nın turizm imar planını açıkladı. Daha önce kot farkından 3 kat yapılıyor diye imar yetkisini belediyelerden alan Bakanlık, bakın yaptığı düzenlemede neler getirmişti. Turizm inşaatları 3 kat olacak, ancak kot farkından iki bodrum kat daha yapabilir. Daha önce 2 kata 1 bodrum yapılıyor diye el koyuyorsun, bu kez hem üç kat, hem de 2 bodrum ilave ediliyor. Bakanlığın imar planı notunda bir de şöyle bir açıklama var. “Bodrum katların dört tarafı görülebilir” nitelikte olacak. Peki dört tarafı görülebiliyorsa bu nasıl bodrum katıdır? Sanki bu düzenleme yapılmakta olan bir turizm inşaatını tarif ediyor.

Danıştay 6. Dairesi, Ortakent Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un talebi üzerine ilgili Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini oy birliği ile durdurdu. Danıştay diyor ki Bodrum’un imar yetkisi Bakanlık’ta değil, Bodrum yerel yönetimlerde olacak. Mehmet Kocadon gibi duyarlı belediye başkanlarına bu ülkenin ihtiyacı var.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.