Haberler

Tarihi böyle katlettiler

Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Diyarbakır Kent Haber
Diyarbakır''ın Silvan İlçesi''nde tarihi çok eski yıllara dayanan paha biçilmez Malta taşları, inşaat hafriyatlarıyla çöpe atılıyor.

Silvan İlçe merkezinde bulunan Silvan Kalesi içinde yüksek binaların yapımı için açılan temellerden çıkan bin yıllık tarihi Malta taşları hafriyat diye atılırken, vatandaşlar buna tepki gösterdi. Silvan Kalesi gibi İlçedeki birçok tarihi ev de ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Kalenin burç ve kapıları üzerinde yer alan ve Eyyubilere, Artuklulara ve Mervanilere ait çeşitli yazıtların olduğu kitabeler yapılan inşaatlardan sıçrayan beton parçalarıyla okunamaz hale geldi. Tarihte Moğol saldırılarına karşı direnen Silvan Kalesi günümüzde ise yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış durumda.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Silvan Belediye Başkanı Fikret Kaya, "Silvan ilçemizde inşaat sektöründe büyük bir büyüme vardır. Bu büyümenin karşısında denetleyici ve altyapımız yok. Biz belediye olarak personel sıkıntısı çekiyoruz. İlçemizde hafriyat alanlarımız yok. İlçemizde biriken çöpleri belediye olarak şehir dışındaki çöp toplama alanlarına götürüyoruz. Ama inşaatlardaki hafriyatlar rastgele atılmaktadır. Belediye olarak Küçük Çeşme mevkiinde belirlediğimiz tarihi surlarla ilgili bir hafriyat alanı oluşturduk. Burada biriken tarihi Malta taşlarını ayırtarak daha sonra teknik elemanlarca nasıl değerlendirileceği konusunda çalışma yapacağız. Ve bu tarihi Malta taşlarını değerlendireceğiz. İnşaat alanlarında ya da temel kazı sırasında çıkan bu tarihi Malta taşlarının ortaya çıkmasından sonra vatandaşlarımızın belediyemize haber vermesini istiyoruz. Biz de bu taşların ayrıç işlemlerini yaptıktan sonra diğer hafriyatları şehir dışına taşıyacağız. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz" dedi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.