Haberler

Diyarbakır''ın tarihi surları gecekondu istilasından kurtuluyor

Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
TOKİ, Diyarbakır sularının dibinde bulunan gecekonducuları modern konut sahibi yapıyor. Vatandaşlar sağlıksız ortamda yaşamaktan, tarihi surlar da gecekondu istilasından kurtuluyor. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle tarihi sur diplerindeki 352 gecekondunun sahiplerine modern konut yapılacak.

Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ arasında imzalanan protokol ile "Kentsel Dönüşüm Projesi" hayata geçirildi. Proje sayesinde gecekondularda yaşayan vatandaşlar modern bir hayata, tarihi surlar da gün ışığına kavuşacak. Tarihi Sur diplerinde en fazla 2 odalı gecekonduda 5-6 hatta 8-9çocuğuyla yaşayan aileler, sağlık ocağı, okul, park gibi sosyal donatıların yer aldığı Diyarbakır Şanlıurfa kara yolunun 12.kilometresinde yapılacak modern mekanlarda yaşama fırsatı bulacak. Proje ile 352 gecekonduda yaşayan yaklaşık 2 bin kişiye, 20-30 metrekarelik gecekondular yerine 80-120 metrekarelik evlerde sağlıklıbir ortamda yaşama imkanı sağlanacak. Büyükşehir Belediyesince 15 milyon YTL karşılığında kamulaştırılacak gecekonduların bulunduğu 100 bin metrekarelik alan yeşil alana dönüştürülerek, tarihi surların görünürlüğü sağlanacak.

Vatandaşlar mağdur edilmeyecek
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, geçen yıl TOKİ ile yaptıkları ön protokol ile"Tarihi Sur Koruma Bandı ve Kentsel Yenileme Projesi" adı altında bir çalışmaya başladıklarını söyledi. Projenin, tarihi Sur bölgesinin hem inanç hem de kültür turizmine açılmasını sağlayacağını anlatan Çağdaş, TOKİ ile yaptıkları ortak çalışmayla İçkale ve Hazreti Süleyman Camisi''nin civarındaki gecekonduların temizleneceğine dikkat çekti. 

Vatandaşlara 2 öneri sunulacak 
Hazırladıkları tespit raporunu TOKİ ile paylaştıklarını ifade eden Çağdaş, şöyle dedi:"TOKİ de Çölgüzeli mevkisindeki alanla ilgili ihale ve projelendirme çalışmasını yaptı. 31 Temmuzda konutların yapımı için ihale yapılacak.Daha sonra konutların yapımına başlanacak. 1 Temmuzdan itibaren vatandaşlarla görüşeceğiz. Görüşmede uzlaşma için tespit edilenrakamları vatandaşlara sunacağız. 2 öneri ile vatandaşlara gidiyoruz. Birincisi tespit edilen arazi ve konut bedellerini kendilerineverebileceğimizi, ikincisi de arazi ve konutların bedellerinin TOKİ''nin yapacağı konutların peşinatı olarak kabul edileceğini, geri kalanının da borçlandırma yapılacağını söyleyeceğiz. Bir taraftan konutlar inşaedilirken, diğer taraftan da vatandaşlarla görüşme yapacağız.Çölgüzeli mevkisinde 850''inin üstünde konut yapılacak. Bunların 352''sigecekonduda yaşayan vatandaşlar için, geri kalan konutlar daDiyarbakırlı vatandaşlarımızın için yapılacak."-

TOKİ bu konuda çok duyarlı
Çağdaş, kamulaştırma bedeli olan 15 milyon YTL için TOKİ ile görüşmelerinin sürdüğünü, vatandaşlara sağlanan geri ödemeli borç yönteminin kendilerine de sağlanmasını istediklerini vurgulayarak, bu konuda TOKİ ile süren görüşmelerin olumlu yönde ilerlediğini dile getirdi. TOKİ''nin Diyarbakır gibi tarihi bir kentin böylesine geri dönüşümününsağlanmasına yönelik projeye çok duyarlı olduğunu, bu duyarlılık sonucuprojenin inşa aşamasına geldiğini belirten Çağdaş, gerek TOKİ Başkanı gerekse de diğer çalışanların iş birliği çalışmasına olumlu yaklaştığını bildirdi. 

"Temizlenen alanda kazı yapılacak" 
Boşaltılacak alanın 100 bin metrekarelik alan olduğunu, yıkım vetemizleme çalışmasından sonra hiçbir yapının yapılmasına izinverilmeyeceğini ve alanın tamamen yeşil alana dönüştürüleceğini anlatan Çağdaş, daha sonra diğer bölgelerin de boşaltılacağını söyledi. Çağdaş,"Temizlenecek alanda Roma dönemine ait amfi tiyatro ve hamamın olduğuifade ediliyor. Hazreti Süleyman Camisi civarındaki gecekondularınolduğu alanda olduğu tahmin edilen amfi tiyatro ve hamam için kazıçalışması da yapılacak" dedi.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.