Haberler

Divriği Ulu Camii onarılmayı bekliyor

Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Anadolu beyliklerinden Mengücekoğulları tarafından 1228 yılında yaptırılan Divriği Ulu Camii''nde onarım çalışması yapılması gerekiyor. Çözümün, caminin doğu cephesindeki toprağın alınarak, istinat duvarı ve çevre düzenlemesinin yapılmasından geçtiği belirtildi.

UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası"listesine dahil edilen Sivas''ın Divriği ilçesindeki tarihi Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası''nda 2007 yılında yapılan onarımın yapının genel sorununu çözmek yerine, eserin daha fazla tahrip olmasını öönleme ye yönelik olduğu, köklü çözümün ise eserin doğu cephesindeki toprağın alınarak, istinat duvarı ve çevre düzenlemesinin yapılmasından geçtiği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, yapının genel onarımının yapılması,cami ve darüşşifasının korunmasına yönelik projelendirme, uygulama çalışmalarını yönlendirmek üzere, 28 Haziran 2004 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Sivas Valiliği arasında protokol imzalandı. Onarım çalışmaları için daha sonra Anıt Eser Kurulu oluşturuldu. Bu çalışmaların ardından Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası''nın onarımına yönelik 3 kez proje ihalesine çıkıldığı, ancak yeterli teklif sunulmadığı için ihalenin yapılamadığı kaydedildi. 

Gerekli çalışmalar yapılıyor 
Acil onarımların yapılması için başlatılan çalışmalar kapsamında Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan 21 Haziran 2006 tarihinde alınan izin doğrultusunda onarımın yapılması için 27 Mart 2007 tarihinde ihaleye çıkıldığı hatırlatıldı. Acil onarım çalışmalarının ihaleyi kazanan firma tarafından 1 Mayıs-13Temmuz 2007 tarihleri arasında 100 bin YTL''ye gerçekleştirildiği kaydedildi. Çalışmalar kapsamında esere yamaçtan gelen suyun yapıdan uzaklaştırılması için ilk önce çevre drenajı yapıldığı, çatı ve galeri içi drenaj sisteminin oluşturulduğu, kurşun üst örtü kaplamasının da kısmi onarımının tamamlandığı belirtildi. Ayrıca bozulmuş derzlerin yenilendiği, niteliksiz çimento içerikli sıva raspasının yapıldığı, camii ve darüşşifanın aydınlatılmasına yönelik sorunların, basit onarım kapsamında giderildiği de bildirildi.

Döküldüğü iddiaları asılsız
2007 yılında yapılan onarımın yapının genel sorununu çözmek yerine,eserin daha fazla tahrip olmasını önlemeye yönelik olduğu, köklü çözümün ise eserin doğu cephesindeki toprağın alınarak, istinat duvarı ve çevredüzenlemesinin yapılması olduğu bildirildi. Bu konuda bakanlık, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sivas Valiliği bünyesinde yapılan protokolle bu çalışmaların sürdüğü kaydedildi. Cami ve darüşşifanın bakımsızlıktan döküldüğü yönündeki iddiaların ise asılsız olduğu, şu an için olumsuz bir durumun bulunmadığı vurgulandı.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası
Anadolu beyliklerinden Mengücekoğulları döneminde hükümdar Süleyman Şahoğlu Ahmed Şah''ın 1228 yılında yaptırdığı Divriği Ulu Camii bin 280 metrekarelik alanda, Behram Şah''ın kızı Melike Turan Melek''in aynı yılyaptırdığı Darüşşifası ise 768 metrekarelik alanda yer alıyor. UNESCO''nun koruma çalışmaları kapsamında oluşturulan "Dünya KültürMirası" listesindeki tarihi yapı, özgün mimarisi, estetik, kültürel ve evrensel değeriyle 13. yüzyılda kadın-erkek eşitliğini de simgeleyen biranıt olarak bu listeye alınmaya layık görülmüştü.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.