Haberler

Medeniyetlerin başkenti İznik dünyaya açılıyor

Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: A. Hulusi Gürbüzol
Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu''na başkentlik yapmış İznik, turizmle tarihteki rolüne yeniden dönüyor. Marmara Bölgesinde yer alan, Bursa''nın şirin bir ilçesi, çinin ana vatanı olarak kabul edilen İznik, bu yaz dünya tarihinin canlı izlerine tanıklık etmek isteyenleri bekliyor.

Dünya''da dört kez taç giyen bir başka kent daha varmıdır? Bu sorunun cevabı, İznik dışında hayır olmalı. İznik, Marmara Bölgesinde yer alan, Bursa''nın şirin bir ilçesi. Tarihi değerleri, tarımsal potansiyeli ve son yıllarda yakaladığı ivmeyle turizmde de atakta.

İznik Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış, günümüzde de bunların özgün eserlerini bağrında barındıran dört taç giymiş bir Dünya kenti. Son yıllarda kaymakamlık, belediye başkanlığı ve Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliğinin ürettiği projeler meyvesini vermeye başladı. İznik''e yönelik restorasyon ağırlıklı ve merkezi yönetimden temin edilen, yeni ödenek ve yatırım projeleriyle, İznik yıllardır üzerine örtülü ölü toprağını silkerek yeniden ihtişamlı günlerine dönmenin çabası içerisinde. İpek ve Baharat yollarının güzergahında yer alan, Osmanlı İmparatorluğu''nun bir çok sanatsal yapısını süsleyen çinilerin üretim merkezi olan İznik 20 yıla yaklaşan bir çabanın sonucunda bugünde bir çini ve seramik merkezi olmanın arayışı içerisinde. Tarımsal alanda da zengin bir ürün yelpazesine sahip olan, güzellikler diyarı İznik, Marmara Bölgemizin meyve ve sebze ambarı. Müşküle Üzümü, Karabodur Kirazı, Zeytini, yanında Boyalıcanın başta domatesi olmak üzere diğer sebze türleriyle de İznik ürünleri marketlerin en gözde raflarını süslüyor. İznik Gölü ise bu kente adeta can veriyor. Bir küçük denizi andıran İznik Gölü 86 metre derinliği ile Yayın Balığı, Sazan Balığı ve diğer balık türleri yanı sıra, Türkiye''nin en gözde Kerevit türünün üretim ve istihsalinin sağlandığı bir depo. 

Dünyaya yeniden açılıyor 
Son yıllarda Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı''nın çabaları yanında özel sektöründe silkinmesiyle başlayan turizmde tesisleşme hamlesi sonucu artık İznik konuklarını yıldızlı otelleri aratmayacak konfora sahip otel ve motellerde ağırlayabiliyor. Almanya Spandau'' dan sonra, Yunanistan''ın şirin ilçesi Nicea ile kardeş kent protokolleri imzalayan İznik Belediye Başkanlığı''nın dışa açılım çalışmaları sürüyor. Anadolu Selçuklularının, İznik''i fethi sırasında yararlılık gösteren Kırgız Türkleri anısına yaptırılan Kırgızlar Türbesi sayesinde Kırgızistan Cumhuriyeti ile sıcak ilişkiler kuran ve türbenin restorasyon çalışmaları sonucu, onları mutlu kılan İznik Belediye Başkanlığı, Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ile, Osmanlı Döneminde olduğu gibi, bir üniversite ve kültür merkezi olmanın çabasını çabası içerisinde. Kısacası İznik, l. Murat Hamamı, Tekel binası(Kaymakamlık), Ayasofya Müzesi, Eşrefzade Camii ile Şeyh Kubbeddin Camii restorasyon ve inşa çalışmalarıyla geçmişi günümüze taşımanın mutluluğunu yaşıyor. Bu çorbada tuzu bulunan yöneticilere ne mutlu.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.