Haberler

Tahribata uğrayan köprü 24 saat korunacak

Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Abdullah Balcı
Büyükçekmece''nin en önemli tarihî eserlerinden olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü''ne şehir eşkıyaları tarafından yine zarar verildi.

Restore edildikten sonra Büyükçekmece''nin simgesi haline gelen ve Kültürpark''taki üç tarihî eserin en önemlisi olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü''nde şehir eşkıyaları tarafından tahribat yapılması, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün tarafından büyük tepki ile karşılandı. Köprü üzerinde bulunan kitabelerin kendini bilmez magandalar tarafından yerlerinden sökülüp çalınması ile birlikte ortaya çıkan görüntü, görenlerin tepkisine yol açtı.

Özellikle köprünün son bölümüne yazılar yazarak, buradaki pirinç kitabeleri çalan ve 550 yıllık tarihe saygısızlık edenlere karşı kayıtsız kalınamayacağını dile getiren Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece''nin simgesi olan bu eserlere hiç kimsenin zarar vermeye hakkının olmadığını söyledi. Akgün, "Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali''mizden dolayı ilçemize gelenlerin hayran kaldığı 550 yıllık tarihî köprümüze yapılanları büyük bir saygısızlık olarak nitelendiriyorum. Tarihî köprümüzü restore ettirip dünya kültürüne sunduğumuzdan beri bu tip olaylarla her yıl karşı karşıyayız. Köprünün son bölümüne bir gün yazılar yazılıyor, öteki gün kitabeler kırılıyor. Geçmişte bunları yapanları tespit ettirip emniyet birimlerine isimlerini vererek bu olayların önüne geçmiştik. Ancak son zamanlarda maalesef bu tür olaylar yeniden başladı." diye yakındı.

Tarihî eserlere yapılanlara karşı belediye olarak tahammüllerinin kalmadığını vurgulayan Başkan Akgün, köprü için özel güvenlik ekibi oluşturduğunu, bu güvenlik ekibinin köprü üzerinde vardiyalı olarak 24 saat boyunca güvenliği sağlayacağını, tarihî köprüye bu tür zarar veren kişileri anında yakalayarak güvenlik birimlerine teslim edeceklerini söyledi.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.