Haberler

Su için büyük gün 25 Haziran

Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Deniz Gürel
ASKİ, Ankara ve İstanbul''daki Türkiye''nin sekiz büyük üniversitesi ile TÜBİTAK, DSİ ve Hıfzısıhha''yı 25 Haziran''da İvedik Su Arıtma Tesisleri''ne davet etti. Kurumlar suyun çıktığı yerden numune alarak kentin suyuyla ilgili her şeyi açıklayacaklar.

ASKİ, Ankara ve İstanbul''daki Türkiye''nin sekiz büyük üniversitesi ile TÜBİTAK, DSİ ve Hıfzısıhha''yı 25 Haziran''da İvedik Su Arıtma Tesisleri''ne davet etti. Kurumlar suyun çıktığı yerden numune alarak kentin suyuyla ilgili her şeyi açıklayacaklar.

ASKİ, İvedik Su Arıtma Tesisleri''ne 25 Haziran''da numune alması için Büyükşehir Belediyesi''yle sürekli olarak su konusunda tartışmalı olan ODTÜ''nün yanı sıra, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi''ni de davet etti.

TÜBİTAK, DSİ ve Hıfzısıhha''nın da numune alacağı davetteki en büyük amacın halkı rahatlatmak olduğunu belirten ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, "Üniversitelerimize güveniyoruz. Suyun nasıl olduğunu biz değil artık onlar açıklasın" dedi.

İvedik''ten numune alınacak
Üniversitelerin ve kurumların numune almasından herhangi bir endişe duymadıklarını söyleyen Kılıç şunları söyledi:

"Dün bütün üniversitelerin ilgili bölümlerinin bölüm başkanlarını aradım. Kendilerine 25 Haziran''da saat 11.00''da İvedik Su Arıtma Tesisleri''nde beklediğimizi söyledi. Diledikleri gibi arıtma tesislerimizi inceleyebileceklerini numuneler alabileceklerini söyledik. Kendilerinin yaptığı ya da yaptıracağı tahlillerin bedellerini de karşılayabileceğimizi kendilerini ilettik. Ankara''daki üniversitelerin uzmanları gelecek, İstanbul''dakilerin de bir kısmı, ''Siz yolayın, biz tahlil yaptıralım'' dediler. Onlara da noter huzurunda alınan numunelerden yollayacağız.

Üniversitelere güveniyoruz
Bizim üniversitelerle görüşmemizdeki tek amaç halkın içini rahatlatmak. Suyla ilgili tahlil sonuçlarını biz açıklamayalım, onlar açıklasın istedik. Halkımız gibi biz de üniversitelere güveniyoruz. Zaman zaman sanki biz taraflıymışız gibi görünebiliyor. Ancak konu insan sağlığı olunca taraf olunmaz. Üniversitelerimizin de taraf olmadığını biliyoruz. Bu yüzden de hiç bir endişe taşımıyoruz. Kasıtlı davranmayacaklarını biliyoruz. İvedik''te suyun geldiği yerden numune alıp inceleme yapsınlar istedik. Zaten istedikleri zaman musluklardan da numune alabilirler. Tek istediğimiz gerçekler ortaya çıksın halka gerçeği gösterebilelim."
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.