Haberler

"Bahreyn, 40 bin konut yapmak istiyor"

Tarih: 24 Haziran 2008 Kaynak: Dünya
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Bahreyn''in 40 bin konut yapmak istediğini belirterek, TOKİ dahil Türk müteahhitlerinin bu işten pay almak isteyeceklerini kaydetti.

Bakan Tüzmen, demir-çelik ve çimento alımı için özel sektör temsilcileriyle birlikte Türkiye''ye gelen Bahreyn Sanayi ve Ticaret Bakanı Dr. Hassan Abdulla Fakhro ile görüştü. Türkiye ile Bahreyn arasındaki ticaret hacminin geçen yıla oranla yüzde 150 arttığını ve 200 milyon dolar düzeyine geldiğini ifade eden Tüzmen, 2 yıl içinde bu hacmin 1 milyar dolar seviyesine gelebileceğini düşündüklerini belirtti. 200 milyon dolarlık ticaretin yaklaşık 80 milyon dolarlık kısmını, Türkiye''den Bahreyn''e gerçekleştirilen ihracatın oluşturduğunu anlatan Tüzmen, ihracatın üçte ikisinin, elektrikli makine ve parçaları ile demir ve çelikten, bu ülkeden yapılan ithalatın da ağırlıklı olarak alüminyumdan kaynaklandığını bildirdi. Bahreyn''de Türk müteahhitlerce bugüne kadar üstlenilen işlerin toplam tutarının da 141 milyon dolar olduğunu belirten Tüzmen, şöyle devam etti:

"Bahreyn''de 30 milyar dolarlık alt yapı ve üst yapı inşaat işi hacmi var. Bu 30 milyarın içinde 141 milyon dolar çok az. Biz dünyada yılda 20 milyar dolar müteahhitlik işi alıyoruz. Sizden alt yapı ve üst yapı inşaatı istiyoruz. Bahreyn''de 40 bin konut yapmak istiyorsunuz. TOKİ dahil müteahhitlerimiz bu işten pay almak ister. Manama Havaalanı''nın inşaatı var. Bir firmamız bu işi yakından takip ediyor. Bu firma yap-işlet-devret modelinde tecrübeli bir firma."

Bakan Tüzmen, Bahreyn''de faaliyet gösteren 11 Türk bankasının 35 milyar dolarlık bilançosunun bulunduğunu, bu rakamın ülkenin 260 milyar dolarlık bankacılık sektörünün yaklaşık yüzde 14''ünü oluşturduğunu söyledi. Bahreyn''in, komşularından kaynaklanan bir takım sorunlar nedeniyle çimento ve demirde sıkıntıları bulunduğunu bildiren Tüzmen, "Bu konuda elimizden geleni yapacağız" dedi.

"Türkiye ile onur duyuyoruz"
Konuk Bakan Dr. Hassan Abdulla Fakhro da, Türkiye''nin körfez işbirliğine üye tüm ülkeler için önemli bir ortak olduğunu söyledi. "Başta Bahreyn olmak üzere bölge ülkeleri olarak kardeş ülke Türkiye ile onur duyuyoruz" diyen Fakhro, Türkiye''nin dünya ekonomisinde etkili rolü bulunan güçlü ve büyük bir ülke olduğunu belirtti. Türkiye''nin bölge ülkeleriyle arasındaki ikili ilişkilerin memnuniyet verici bir düzeyde seyrettiğini vurgulayan Fakhro, şunları kaydetti:

"Günümüzde Arap ülkeleri istisnasız Türkiye''nin ekonomik kalkınmada izlediği yolları takip etmekte ve Türkiye''yi örnek almaktadır. Bahreyn ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duymaktayız, ama varılan bu noktayla yetinmek istemiyoruz. Daha da artması için potansiyel vardır. Önümüzdeki dönemde bunları harekete geçirmeye niyetliyiz. Bahreyn ile Türkiye arasında karşılaştırma yapmak mümkün değil. Biz sınırlı imkanlara sahibiz. Ama bölge ülkeleri arasında önemli bir yere sahibiz. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha üst seviyelere çıkarabiliriz."

Bahreyn pazarının çok sayıda Türk sanayi ve gıda ürününe ihtiyacı bulunduğunu söyleyen Konuk Bakan, "Bahreyn''i Orta Doğu Bölgesinde bir çıkış kapısı olarak kabul edebilirsiniz" dedi.

Ülkelerinde pek çok alt yapı ve üst yapıyla ilgili iskan projeleri bulunduğunu, bunun Türk müteahhitleri için önemli bir fırsat oluşturduğunu anlatan Fakhro, "Bu projeler için inşaat malzemelerine ihtiyaç duyuyoruz. Bunları kardeş ülke Türkiye''den temin etmeyi arzuluyoruz" diye konuştu.

Fakhro, önümüzdeki dönemde Bahreyn büyük elçiliğinin Ankara''da faaliyete geçeceğini, Bahreyn Kralı''nın da Temmuz ayında Ankara''ya resmi bir ziyarette bulunacağını bildirdi. Konuk Bakan, ülkesinin ileri gelenleri ve Bahreyn halkının, Türkiye ile ikili ilişkileri geliştirme arzusunda olduğunu da sözlerine ekledi.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.