Haberler

Kültepe ile Ağırnas arasına kültür yolu yapılıyor

Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Ersan Temizel
Mimar Sinan'ın doğduğu evin restorasyonu ve yer altı şehrinin turizme kazandırılmasıyla turizm merkezi haline gelen Kayseri'nin Ağırnas kasabasına turistlerin daha rahat ulaşımı için "kültür yolu" açılacak. Yapılan yolla tarihi Kültepe'ye gelen turistlerin Ağırnas'a daha kolay ulaşması hedefleniyor.

Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu, Kültepe'de 1946'dan beri yapılan kazılar sonucu bölgenin tarihinin 5 bin yıl öncesine dayandığının ortaya çıktığını belirtti. Başkan Osmanbaşoğlu, Kültepe'nin "Anadolu tarihinin başladığı yer" olarak nitelendirildiği dile getirerek, Mimar Sinan'ın doğduğu Ağırnas beldesinin de dehlizleri, mağaraları, yer altı şehirleri ile 3 bin yıllık tarihi bir geçmişi bulunduğunu hatırlattı.

Osmanbaşoğlu, bu iki kültür mirasını birleştirecek bir yol projesi üzerinde çalıştıklarını ve bu yolla turistlerin Ağırnas'a daha kolay gelme imkanı bulacaklarını anlattı. Güneşli-Felahiye-Özvatan yol kavşağından Ağırnas'a 4.5 kilometre uzunluğunda yol açacaklarını ifade eden Başkan Osmanbaşoğlu, "Bu yol, Kayseri, Kültepe ve Ağırnas arasında bir kültür yolu oluşturacak. Kayseri kent merkezinden Kültepe'ye gelecek olan turistler bu yolla Ağırnas'a ulaşma fırsatı bulacak. Kayseri üzerinden Ağırnas'a gelenler de buradan Kültepe'ye ulaşabilecek. Ağırnas'a ulaşım bu yolla kısalacak." dedi. Kültür yolunun 3 kilometrelik bölümünde altyapı çalışmalarının tamamlandığına dikkat çeken Osmanbaşoğlu, "Yolun tamamlanması için 1.5 kilometrelik mesafede çalışma yapılması gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Özhaseki söz verdi. O'nun desteğiyle inşallah bu yıl yolun yapımına başlayacağız. Güzergahta istimlak sorunu yok. Yolun geçeceği araziler hazineye ait." diye konuştu. Osmanbaşoğlu, kasabalarındaki yeraltı şehirlerinin Kültepe'ye kadar bağlantısı olduğunun tahmin edildiğini kaydetti.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.