Haberler

Kararan bölgeler yeşillendiriliyor

Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Menderes’te kül olan yeşil örtünün yeniden kazanılması için çalışmalar sürüyor. Toplam bin 228 hektarlık alanda temizlik yapılıyor. Bölgeye uygun yeni ağaçlar tespit ediliyor

Yeniden ağaçlandırılacak

İzmir'in Menderes İlçesi’nde yaklaşık üç hafta çıkan yangın sonrası, bölgenin yeniden ağaçlandırılması için çalışmalara başlandı. Orman Bölge Müdür Vekili Mustafa Kara, yangın sonrası tespit çalışması yaptıklarını ve Gümüldür’le Gaziemir orman işletme şeflikleri sorumluluk sahasındaki toplam bin 228 hektar alanın zarar gördüğü belirlediklerini ifade etti.

Kesim ve temizlik yapılıyor
Kara, şu bilgileri verdi: “Yanan alanın üzerindeki ağaç bulunan kısımların tespitlerini süratle yaptık. Toplam 41 bin 800 metre kesilerek değerlendirilecek bitki örtüsü belirledik. Gümüldür’de 16, Gaziemir’de de 40 işçi ekibiyle süratle kesim, temizlik çalışmalarına başladık. Sahaya kolay ulaşım için bölgede ayrıca yol çalışmaları da yapılıyor.”

Bölgeye uygun fidanlar
Bölgeye dikilecek ağaç türlerinin belirleneceğini ifade eden Kara, şöyle dedi: “Yangında zarar gören köylerden Küner’de doğal olarak fıstık çamları bulunuyordu. Zaten ‘Küner’ de fıstığın içine verilen isimdir. Köy adını buradan alıyordu. Toprak analizleri yapıldığında uygun olan yerlerde fıstık çamı dikeceğiz. Ayrıca o sahaya uygun olan kızıl çam bulunuyor.”

Köylüler: Zararımız karşılansın
Menderes’e bağlı Şaşal ve Küner köylüleri, zararlarının giderilmesi için yardım bekliyor. Küner Köyü’nde içi yem ve saman dolu deposu yanan Avni Zeybek, yangında kurtarmayı başardığı hayvanları dışında tüm mal varlığını kaybettiğini söyledi. Zeybek, “Depom vardı. 22 yıllık birikimim yandı gitti. 2 bin balya otum ve yemler de kül oldu. Yangından sonra kaymakamlık 2 bin YTL verdi. Bunu yanan borçlarımın bir kısmı için kullandım” dedi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.