Haberler

Adnan Saygun Sanat Merkezi'ne çevre düzenlemesi

Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Kenan Tokgöz
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı önemli eserlerden biri olan Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin çalışmaları hızla sürüyor. Merkez için özel bir çevre ve peyzaj projesi de hazırlanıyor.

Kentteki sanat hayatına yapacağı katkının yanı sıra, İzmir'in simge yapılarından biri olması beklenen Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde inşaat çalışmaları son aşamaya geldi. Türkiye'deki en büyük sanat merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyacak merkezin kaba inşaat aşaması tamamlanırken ince işlerin yapımı da son dönemde hız kazandı. Diğer taraftan da ARUP firması tarafından yürütülen akustik çalışmaları ile binanın cephe kaplama çalışmaları sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kaba inşaatı tamamlanan merkezde incelemelerde bulunarak, son durum hakkında bilgi aldı. Proje Müellifi Mimar Tevfik Kozkoparan eşliğinde inşaatı gezen Başkan Kocaoğlu, gidişattan memnun olduğunu belirterek, "Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, ülkenin en güzel sanat mekanlarından biri olacak. Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İnşaat açısından bir sıkıntı yok. İşletme açısından oluşan gelişmeleri de en hızlı şekilde değerlendiriyoruz" dedi.

Gece başka, gündüz başka bir dünya
Sanat merkezinin bünyesindeki yeşil alanlar için peyzaj projeleri hazırlandı ve ana projeye uygun ağaç seçimleri yapıldı. Kapalı mekanlar dışında kalan 5 bin metrekarelik yeşil alanda da merkezin adına yakışan düzenlemeler yapılacak. Alana özel teknikler kullanılarak anıt ağaçlar dikilecek. Giriş bölümünde yer alan meydana yapılacak havuzun çevresi, yeşil adalarla, tropik bitkilerle ve şelalelerle süslenecek. Çiçek, yeşil ve su hissini beraber yaşatacak bir ortam yaratılacak. Doğu duvarında büyük bir perdeleme yapılacak. Dikilecek büyük ağaçlarla uzun ve geniş bir bant yer alacak. Açık otopark bölümünde ise yaprak döken ve dökmeyen büyük ağaçlar dikilecek.

Merkezin açık alanları için çok özel bir aydınlatma projesi yapılıyor. Günün her saati hareketliliğin yaşanacağı kültür sanat mekanında tüm bitki grupları, çiçek ve ağaçlar farklı renklerde aydınlatılacak. Böylece kentte sanat dünyasının kalbinin attığı mekan, gece başka- gündüz başka renklerde yansıyacak.

Yeşil alanlara tespih ağacı, akasya, manolya, İzmir kavağı, jakaranda, demir ağaçları, çeşme, papatyası, avize çiçeği, şefkat çiçeği, fırça çalıları ve İzmir'e özgü çalı grupları dikilecek.

2009 - 2010 programı oluşturuluyor
Öte yandan gelecek sezonlara yönelik program çalışmaları da başladı. 2009-2010 yıllarının programı şimdiden oluşturuluyor. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi Projesi yalnızca İzmir'de değil Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde de heyecan yaratıyor. Ülkenin en önemli orkestraları, önümüzdeki dönemde bu önemli mekanda konser vermeye hazırlanıyor.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.