Haberler

''Laodikya'' Denizli Belediyesi''ne devrediliyor

Tarih: 19 Ağustos 2008 Kaynak: CNN Türk
Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Laodikya Antik Kenti''nin belediyeye devredileceğini, böylece Türkiye''de ilk defa bir antik kentin belediyeye devredilmiş olacağı bildirdi.

Zeybekci, Denizli Belediye Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, antik kentin belediyeye devri konusundaki taleplerini Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''a ilettikleri, Bakan Günay''ın da bu talebe olumlu baktığını söyledi.

Bakan Günay''ın yarın Denizli''yi ziyaret edeceğini belirten Zeybekci, şunları ifade etti:

"Bakanımız yarın antik kenti de gezecek ve protokol yapılacak. Bu devir Türkiye''de bir ilk olacak. Türkiye''de ilk defa bir antik kent belediye devredilecek. Bakanımızın olumlu bakışlarıyla kurallar değiştirildi. Radikal bir değişiklik yapıldı."

Laodikya Antik Kenti ile ilgili önemli projeleri olduğunu belirten Zeybekci, Pamukkale Üniversitesinden kazı ekibiyle beraber kentin aydınlatılması, güvenliği, etrafının kontrol altına alınması, yangın mücadeleye uygun hale getirilmesi ve kazı faaliyetlerinin çok hızlı yapılmasını sağlayacaklarını bildirdi.

Meclisteki oylamada, belediyenin Laodikya Antik Kenti''ni devralması kabul edildi.

Bu arada, Denizli Belediyesinin, daha önce çıkan yangınla büyük bölümü zarar gören tarihi Külahçıoğlu Un Fabrikasını, olumsuz hava koşullardan etkilenerek yok olmaya yüz tutan tarihi Ressam İbrahim Çallı Sanat Evi''ni ve tarihi Denizli Evi''ni restore ettirdiği belirtildi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.