Haberler

Belediye, Zeytinburnu için açılan mimarlık yarışmasını unuttu

Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) de etkin biçimde dahil olduğu Zeytinburnu’ndaki Sümer Mahallesi için Avrupalı mimarlara yönelik düzenlenen yarışma unutuldu. Şimdilerde uygulaması gündemde olan KİPTAŞ’ın Zeytinburnu Kentsel Dönüşüm Projesi’nin mimari tasarımının kim tarafından yapıldığı bile belli değil.

Marmara depreminin ardından 2003 yılında tamamlanan İstanbul Master Planı’na göre pilot bölge seçilen Zeytinburnu, bu tarihten beri sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin ve belediyenin gündeminde. Zeytinburnu Sümer Mahallesi İstanbul’u etkileyecek bir depremde zemin yapısı ve mevcut binaların yetersizliği sebebiyle en çok hasar alması beklenen bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. Bu sebeple İBB öncülüğünde KİPTAŞ tarafından Sümer Mahallesi için bir kentsel dönüşüm projesi hazırlandı. Uzun süreden beri konuşulan proje geçtiğimiz günlerde yapılan bir basın toplantısıyla kamuoyuna sunuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın geçen yıl kasım ayında “Zeytinburnu yeni Nişantaşı olacak!” şeklinde özetlediği projenin ayrıntıları KİPTAŞ’ın internet sitesinde yer alıyor.

Oysa Sümer Mahallesi 2005 yılından Türkiye’de ilk kez düzenlenen Europan Yarışması’nda verilen iki arazidan birisiydi (Diğeri Antalya Kepez). Europan, Avrupa’da iki yılda bir 40 yaşın altındaki genç Avrupalı mimarlara yönelik, kazanan projelerin uygulanmasını amaçlayan bir mimari proje yarışması. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından Europan Uluslararası Komitesi ile yapılan uzun süreli görüşmeler neticesinde yarışmanın 8. döneminin Türkiye’deki sorunlu görülen bölgeler üzerinde de yapılması konusunda karar verilmişti.

İki aşamalı yarışma
Yarışma, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir basın toplantısı ile ilan edilmişti. Yarışmada Emre Arolat, Massimiliano Fuksas, Murat Güvenç, Abdi Güzer, Francine Houben, Suha Özkan, İlhan Tekeli, Han Tümertekin’den oluşan jüri üyeleri ilk toplantıda ilk aşamayı geçen projeleri belirlemişti. Emre Arolat, Murat Güvenç, Hüseyin Kahvecioğlu, Sefer Kocabaş, Tansel Korkmaz, Han Tümertekin’in katılımıyla gerçekleşen ikinci jüri toplantısında kazananlar belirlenmiş, yarışmaya Fransa’dan katılan Carole Pralong ve yardımcılar Kevin Joutel, Nathanaelle Baes’den oluşan ekibin Sümer Mahallesi için önerdikleri ‘Urban Sliding’ projesi birinci seçilmişti.

Türkiye’deki organizasyonu Arkitera Mimarlık Merkezi’nin girişimiyle yapılan Europan hakkında ayrıntılı bilgi için www.europan-tr.org (http://arkitera.com)

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.