Haberler

Daha sarı, daha sıcak...

Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Asuman Abacıoğlu
Susuzluk, iyiden iyiye hissettiriyor kendini bugünlerde. Gazetelerde fotoğraflarını gördüğümüz çatlamış topraklar, dibi görünen barajlar, ellerindeki su bidonlarını havaya kaldıran vatandaşlar, kurumuş nehir görüntüleri, gündelik hayatımızın gerçekliğinde yerini buldu. Musluklarımızdan su akmıyor; bahçelerimiz kuruyor; İzmir daha bir sarı, daha bir sıcak, daha bir kurak görünüyor.

‘Bu yıl çok fazla etkilenmeyeceğiz susuzluktan’ diyor yetkililer. Yani, önümüzdeki sene daha kötü günler bekliyor bizi.

Taşıma Suyla...
Oysa biz elimizden geleni yaptık. Diş fırçalarken, ellerimizi yıkarken suyu boşa akıtmadık. Daha az suyla duş aldık, çamaşır makinesini dolmadan çalıştırmadık; bozuk, damlatan çeşmeleri, tuvalet rezervuarlarını tamir ettirdik; patlayan su borularını anında ilgililere haber verdik. Ama su yine de yetmiyor. ‘Taşıma suyla değirmen dönmüyor.’ Çünkü sorunun çözümü çok daha geniş kapsamlı önlemler gerektiriyor. Ama önlem alması gerekenler, su kaynaklarını tehlikeye atıyor.

Bir yandan sular arsenikli diye kuyular kapatılırken, yeni su kaynakları aranırken, kentin en önemli su havzalarından birini yani Efemçukuru’nu kirletecek bir projeye, altın madenine izin veriliyor. Altının çıkarılması için tonlarca toprağın kazılıp siyanürle yıkandığı bu proje mahkeme kararı olmasa uygulamaya konacaktı. Bergama altın madeninin on yılı aşkın bir sürede geçirdiği aşamalar dikkate alındığında Efemçukuru’ndaki projenin sonlandığını düşünmek için henüz erken. Mahkeme kararlarının nasıl göz ardı edildiği ya da başka yöntemlerle uygulanmaz hale getirildiği unutulmamalı. Muğla’daki kirletici termik santrallar için de mahkeme kararı alınmıştı. Nükleer santralların da yine mahkeme kararıyla geçmişe gömüldüğünü sanıyorduk.

Bir başka örneğe geçelim; Çeşme Yarımadası imar kararları mahkeme tarafından iptal edildi. Bu bölgenin doğal ve tarihi değerlerinin korunması için yıllar önce Koruma Kurulu tarafından alınan kararlar kırpıla kırpıla bu noktaya gelindi. Hala yapılaşmanın bölgenin doğal değerlerini yutmaması için bir avuç korumacı uğraş veriyor. Yerel yöneticiler imar kararları kapsamında bölgeye bir çok golf sahası yapılmasının planlandığını söylüyorlar. Turizmciler ve yetkililer golf sahalarının gelir getirici bir turizm yatırımı olduğunda ısrar ediyorlar. Mutlaka öyledir. Ancak bölgede yaşayanların kullanım suyu sorunu varken, dönümlerce arazi üzerinde kurulacak golf sahalarının çimlerini hangi su kaynaklarıyla yeşil tutmayı planlıyorlar? Çimin yeşil kalabilmesi için ne kadar çok su gerektiğini bahçesinde birazcık çim yetiştirmiş olanlar bilirler. Bahçelerinde çim bulunanların çoğu, kentin bir bölümünde insanlar el yıkayacak su bulamazken bu kadar çok su harcamak istemedikleri için çimlerini kurumaya terk ettiler. Çeşme Yarımadası’nı golf sahalarıyla doldurmak isteyenlerin su konusunda bir bildikleri olsa gerek. Belki de susuz yeşeren çim tohumu keşfetmişlerdir!

Kullanma Hakkı
Örnekler bitmek bilmiyor. Bilindiği gibi 6 Ağustos 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 5793 sayılı kanun, su kaynaklarıyla ilgili şöyle bir uygulama getiriyor:

“Deniz kıyılarını, gölleri, suları kullandıkları, doldurdukları için Hazine ile anlaşmazlığı olanlar 4 ay içinde başvururlarsa anlaşma yapılacak ve 49 yıllık kullanma hakkı verilecek.”

Bu yasayla devlet, kamu adına kullanılması ve korunması gereken kıyıları ve su kaynaklarını bir süredir kanunsuz olarak gasp edenleri affedecek. Affetmekle kalmayacak, bu kişilere buraları daha uzun süreler boyunca kullanabilmeleri için kiralayacak.

Oysa biz vatandaş olarak üzerimize düşeni yaptık; yapmaya da devam edeceğiz. Ama çeşmelerimizden su akmazsa, su kaynaklarımız siyanürle kirlenirse, ya da turizm geliri diye pervasızca kullanılıp tüketilirse, olmayan bir şeyi nasıl tasarruf edebiliriz?
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.