Haberler

Alkaş Danışmanlık, Jones Lang LaSalle’in oldu

Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal

Türkiye’de ve dünyada pek çok şirkete 1997 yılından bu yana planlamadan yatırım yönetimi ve operasyon aşamasına kadar hizmet veren Alkaş Danışmanlık, dünya genelinde gayrimenkul ve finansal yönetim hizmeti sunan Jones Lang LaSalle ile birleşti. Söz konusu birliktelik, iki şirket arasında mart ayında proje geliştirme, kiralama ve Türkiye’nin önde gelen alışveriş merkezlerinin yönetimi ile ilgili gerçekleştirilen işbirliğinin devamı niteliği taşıyor.

Jones Lang LaSalle Türkiye’nin tanıtımı, Jones Lang LaSalle EMEA İcra Kurulu Başkanı Alastair Hughes, Jones Lang LaSalle Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş ve Jones Lang LaSalle Türkiye Yönetici Direktörü Alan Robertson’un katıldığı bir toplantıyla yapıldı.

Jones Lang LaSalle EMEA İcra Kurulu Başkanı Alastair Hughes, niye Türkiye’yi seçtiklerine ilişkin olarak “Uluslararası yatırımcılar belli bir bölgeye kaymak istediklerinde orada bizim bir ofisimiz var mı, onu görmek istiyorlar. Uluslararası yatırımcı ve perakendecilerden Türkiye ile ilgili çok talep alıyorduk. Biz Türkiye’nin ekonomik gücüne çok inanıyoruz. Orta ve uzun vadede kararlar alıyoruz. Orta vadede gördüğümüz kadarıyla ekonomik veriler çok kuvvetli ve genç bir nüfusunuz var. Bunlar buraya gelmemizde etkili oldu” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’de gayrimenkule talebin arttığını, ancak bina kalitesinin beklentilerinin biraz altında bulunduğunu kaydeden Hughes, 5-10 yıl içinde çok kaliteli yapılar yapıldığını dile getirdi. Hughes, “Türkiye ekonomisi büyüdükçe bu bize fırsatlar getirecek. Ve Türk markalarını yurtdışına açabileceğiz” diyerek, Türkiye’de bulunan kaliteli iş gücünün kendileri için bir şans olduğunu, bunun büyümelerine yardımcı olacağını söyledi.

Alastair Hughes, geçen yıl 2,7 milyar dolar ciro gerçekleştiren ve dünyanın en büyük gayrimenkul danışmanlığı şirketlerinden biri olan Jones Lang LaSalle’in 60 ülke ve 700 şehirde faaliyet gösterdiğini anlattı.

‘Yeni satınalmalar olabilir’
Alastair Hughes, Türkiye’de başka şirket satın alıp almayacaklarına ilişkin olarak, “Açıkçası buna ‘kesinlikle hayır’ diyemem, ama ‘evet’ de diyemem. Ancak kısa vadede belli bir pazarda farklı şirketleri satın alıp önüne Jones Lang LaSalle adını koymuyoruz. Şu anda önceliğimiz Avi ve ekibini şirkete tam olarak entegre etmek” dedi.

Organik büyümeyi hedeflediklerini, ancak zaman zaman birleşme ve satın alma yoluyla da büyüdüklerini aktaran Alastair Hughes, dünya genelinde satın almalara devam edeceklerini dile getirdi. Hughes, “Türkiye’deki bu ortaklık sayesinde çok daha hızlı büyüyeceğiz. Bu ortaklık bizim için 1 artı 1 eşittir 2 değil, 3” diye konuştu.

Bu arada Jones Lang LaSalle geçen hafta Martı Otel İşletmeleri ile bir danışmanlık anlaşması imzalamıştı. Avi Alkaş, Martı ile anlaşmanın şirket satışından çok gayrimenkul yönetim ve danışmanlık hizmetlerini kapsadığını söyledi.

‘Aşk evliliğine cebi de kattık’
Jones Lang LaSalle’la 2001 yılında Miami’de Island Gardens projesini yürütürken tanıştıklarını ve Miami’de başlayan aşklarını Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki işbirliği sırasında evliliğe dönüştürme kararı aldıklarını anlatan Avi Alkaş, “Jones Lang LaSalle bizi iyi tavladı, ikna etti” dedi. Gayrimenkulün Türkiye’de en çok yabancı yatırım çeken sektörlerin başında geldiğini aktaran Alkaş, Jones Lang LaSalle’nin davetine kayıtsız kalamadıklarını ve Alkaş’ın yüzde 100’ünü bu şirketle birleştirdiklerini söyledi. Birleşmeyi ‘başarılı bir satış’ olayı olarak nitelendiren Alkaş, birleşmeyle ilgili rakamsal veri vermedi. Alkaş, “Aşk evliliğine biraz mantık, biraz da cebi kattık” diyerek, İstanbul’u Jones Lang LaSalle’nin merkezlerinden biri yapmaya azimli ve kararlı olduklarını söyledi.

Birleşme sürecinde hiç bir Alkaş çalışanının kaybedilmediğini ifade eden Alkaş, “Bu bir Türk şirketi için önemli bir aşama” dedi.

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.