Haberler

Seydişehir''de şehircilik bilimsel yapılacak

Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Fahri Kubilay
Sınırları tespit edilen Seydişehir''in Sayısal Hâlihazır Haritası çıkarılıyor. Projenin belediyecilik açısından çok önemli bir çalışma olduğuna dikkat çeken Başkan İbrahim Halıcı, ''Bu çalışmadan sonra Seydişehir''de şehircilik daha teknik, daha bilimsel veriler ile yapılmış olacak" dedi. 

Uzun yıllar devam eden çalışmalar sonrasında ''Seydişehir''in Sayısal Hâlihazır Haritası'' çıkarılıyor. Seydişehir Sayısal Hâlihazır Haritası hazırlanan ilk ilçeler arasında yer alırken Seydişehir Belediyesi tarafından İller Bankasına çalışmalar için yapılan müracaat kabul edildi. Ağustos ayında sözleşmesinin yapılmasının ardından belediyede düzenlenen bir program ile Seydişehir''in Sayısal Hâlihazır Haritasını üretecek olan yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Seydişehir Belediyesinde yapılan yer teslim törenine Seydişehir Belediye Başkanı İbrahim Halıcı, Seydişehir İmar Müdürü Mevlüt Yaman, Konya İller Bankası Bölge Müdürlüğü Harita Baş Mühendisi Ahmet Taşkın, Harita Mühendisi Metin Yıldırım ve yüklenici OSTEM Harita Mühendislik yetkilisi Harita Mühendisi Erhan Civcik katıldı. Yer teslim töreninde konuşan Seydişehir Belediye Başkanı İbrahim Halıcı Seydişehir''de yapılacak bir şehircilik planlamasının belediyecilik açısından çok önemli bir çalışma olduğunu ve Sayısal Hâlihazır Harita yapımının olmazsa olmaz bir unsur olduğunu belirterek, ''Bu çalışma ile Seydişehir''de şehircilik daha teknik, daha bilimsel veriler ile yapılmış olacak" dedi.

Zaman ve maliyetten kazanç
İller Bankası tarafından 205 bin YTL'' ye ihale edilen projenin 20 kişilik bir teknik ekip ile 320 günde tamamlayacağını söyleyen Halıcı, ''Projede harita oluşturma sistemlerinde günümüz teknolojisinin en yeni makinelerinden olan GPS ile uydu bağlantılı ölçüm yapılarak elde edilen veriler sayısal olarak bilgisayar ortamına aktarılarak şehrin caddelerinde ve sokaklarında, su, kanalizasyon, elektrik, telefon ve doğalgaz hatlarının nerelerde olduğu bilinecek böylece hem zaman hem de maliyetten kazanç sağlanacak'' şeklinde açıklamalarda bulundu. İller Bankası''na sayısal halihazır işimizin yapımı için 2005 yılında Seydişehir Belediyesi olarak müracaat ettiklerini belirten Halıcı, ''2005''ten bu yana bir sonuç alamamıştık. 2008 yılı içerisinde müracaatımız kabul edildi. İller Bankası Genel Müdürüne ve Bölge Müdürüne teşekkür ediyorum'' dedi. İller Bankası Bölge Müdürlüğü''nden Mühendisler Ahmet Taşkın ve Metin Yıldırım''ın yer teslimi için geldiğini sözlerine ekleyen Halıcı, teslim yapılır yapılmaz çalışmaya başlanacağını söyledi.

Harita sınırları belirlendi
Seydişehir Belediyesi İmar Müdürü Harita Mühendisi Mevlüt Yaman ise Sayısal Hâlihazır Harita yapım çalışmasının yapılacağı bölgenin sınır tespitleri yapıldığını belirterek, ''Bu çalışma sonrası Meskûn alan olarak 1427 hektarlık bir alan, gayrimeskûn olarak 2700 hektarlık bir alan olmak üzere toplam 4127 hektarlık bir alan tespit edildi. Bu çalışma ilçedeki şehircilik çalışmalarına büyük katkı sağlarken Kent Bilgi sisteminin de ilk ayağını oluşturacak'' açıklamalarında bulundu.
Takvim
<<Ağustos 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.