Haberler

Fıstıklı arsa rantı Silivri’yi gölgede bıraktı

Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Vatan
Belediyeden imar değişikliği sözü alıp, arsayı alışveriş merkezi yapacak olan Alman şirkete 3 gün sonra 87.5 milyon YTL’ye sattı.

İşadamı Nuri Üysen, Gaziantep’te ’Antep fıstığı kültür sahası’ görünen tarım arazisini, 32 yıldır imar tadilatı talepleri reddedilen sahiplerinden 14 milyon YTL’ye satın aldı.

Belediyeden imar değişikliği sözü alıp, arsayı alışveriş merkezi yapacak olan PD Three adlı Alman şirkete 3 gün sonra 87.5 milyon YTL’ye sattı.

Nuri Üysen, “Evet belediye başkanı ile bizzat iki kere ben görüştüm. Belediyeden arsayla ilgili imar garantisi aldığım için bu işe girdim” dedi. Arsa alım satımında ortaya çıkan 73.5 milyon YTL’lik rant, Silivri’de AKP Milletvekili Şaban Dişli’nin de adının karıştığı operasyondaki 10 milyon dolarlık kazancı 6’ya katladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde ‘imar planı değişikliği’ ile rant iddialarına bir yenisi eklendi.

AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in, MÜSİAD üyesi işadamı Eyyüp Göymen’le protokol imzaladıktan 2 gün sonra Belediye Meclisi’nde 11 bin metrekarelik lise yerinin bir bölümünün ticari alana dönüştürülmesi karşılığında, arsa sahibinden 700 bin YTL’lik bağış çeki aldığı iddia edilmişti. Bu kez de kentin gelişme bölgesi olan Güvenevler Mahallesi’nde 119 bin metrekarelik arazinin 14 milyon YTL’ye satın alındıktan 3 gün sonra, belediyeden imar tadilatı sözü alınarak, alışveriş merkezleri kuran bir firmaya 87.5 milyon YTL’ye satıldığı ortaya çıktı.

“Evet garanti aldım”
Arsayı, varislerin hisselerini toplayarak satın alıp, 3 gün sonra 73.5 milyon YTL kârla satan AKP’li iş adamının İskenderunlu, yerel ve genel seçimlerde belediye başkanlığı ya da milletvekilliği aday adayı olarak adı yerel basında geçen Nuri Üysen olduğu anlaşıldı. Üysen, arsayı almadan önce belediye yetkilileri ile görüşüp, imar değişikliği yapılma garantisi aldığını itiraf etti.

CHP Genel Merkezi’nin de mercek altına aldığı ve Silivri’de Şaban Dişli’nin karıştığı arsa rantının kopyası gibi görünen arsa operasyonunun ilk aşamasında AKP’li işadamı Nuri Üysen, imar planında ‘Tarım Bakanlığı Antep Fıstığı Kültür Sahası’ olarak görünen, merkez Şehitkamil İlçesi Güvenevler Mahallesi Pafta 8-10, ada-3554 ve parsel 313’e kayıtlı 45 varisli 119 bin 920 metrekarelik arsayı 12 Şubat 2008 tarihinde varislerinden toplam 14 milyon YTL’ye satın aldı.

73.5 milyon YTL rant
15 Şubat 2008’de aynı yeri alışveriş merkezleri kuran Lüksemburg merkezli olmasına rağmen Almanya’da faaliyet gösteren ‘PD Three Gayrimenkul Yatırım Şirketi’ne 87.5 milyon YTL’ye sattı.

İşadamına 3 günde 73.5 milyon YTL’lik rant sağlayan bu satış Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü’nün kayıtlarında da aynı rakamlarla yer aldı.

32 yıldır tarımsal alan statüsünden çıkıp değerlenmesini bekledikleri ve defalarca imar tadilat talepleri geri çevrilen arsanın ilk sahipleri bu yerde neler olacağını merakla beklerken, arsayı alıp sonra da satan Üysen, yeni malik PD Three Gayrimenkul Yatırım’ın vekili olarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne 6 Mart 2008’de başvurarak, arsanın ‘yoğunluklu ticari alana’ dönüştürülmesi isteğinde bulundu.

İddiaya göre belediye yetkilileri ile ön görüşmelerde, 119 bin 920 metrekarelik alanın yüzde 55’inin, yapılacak imar değişikliği ile kazanılacak değere karşılık Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanması kararlaştırıldı.

Üysen’in imar tadilatı yapılması şartıyla bağış yapma teklifi Gaziantep Büyükşehir Belediye Encümeni’nin 11.03.2008 tarih ve 308 sayılı kararıyla kabul edilip, ilçe belediyesini ilgilendiren meclis kararları ve söz konusu alanın tarım alanından ticari alana dönüştürülmesi kararları alındı.

İmar jet hızıyla değişti
Bu kararlar ile Büyükşehir Belediyesi’ne kalan arsanın yüzde 55’inin yüzde 27.5’i Şehitkamil İlçe Belediyesi’ne intikal ettirildi. Tüm bu işlemler, arsanın 73.5 milyon YTL artan bedelle devrini takip eden bir ay içinde hızla tamamlandı. Karar askıdayken 21 farklı konuda itirazlar olduysa da, belediye meclisi itirazları yerinde görmedi. Bunun üzerine CHP İl Başkanlığı imar plan değişikliğinin iptali istemiyle Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.