Haberler

Yabancılara mülk satışı esastan görüşülecek

Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Dünya
Anayasa Mahkemesi, yabancılara mülk satışına yeni düzenleme getiren 5782 sayılı Tapu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşecek.

CHP, kanunun, "1. maddesiyle değiştirilen, 2644 sayılı Tapu Kanunu''nun 35. maddesinin yedinci fıkrasının ikinci ve üçüncü tümcelerinin, 2. maddesiyle yeniden düzenlenen 2644 sayılı Yasa''nın 36. maddesinin birinci fıkrasının birinci ve ikinci tümcelerinin, 3. maddesiyle 2644 sayılı Yasa''ya eklenen geçici 3. maddenin ikinci fıkrasının" iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Başvuruyla ilgili ilk incelemesini tamamlayan Yüksek Mahkeme, davayı esastan görüşmeye karar verdi. Anayasa Mahkemesi heyeti, yürürlüğü durdurma istemini de esas inceleme aşamasında karara bağlayacak. Kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istenen hükümleri şöyle:

"Yabancı uyruklu gerçek kişiler merkez ilçe ve ilçeler bazında, uygulama imar planı ve mevzi imar plan sınırları içerisinde kalan toplam alanların yüz ölçümünün yüzde onuna kadar kısmında taşınmaz ile bağımsız ve sürekli nitelikte sınırlı ayni hak edinebilir. Bakanlar Kurulu, merkez ilçe ve ilçelerin altyapı, ekonomi, enerji, çevre, kültür, tarım ve güvenlik açısından önemlerini dikkate alarak, bu orandan fazla olmamak kaydıyla farklı oran belirlemeye yetkilidir.

Yabancı yatırımcıların Türkiye''de kurdukları veya iştirak ettikleri tüzel kişiliğe sahip şirketler, ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konularını yürütmek üzere taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilir ve kullanabilir. Bu şekilde edinilen taşınmazların Türkiye''de kurulu bulunan bir başka yabancı sermayeli şirkete devrinde ve taşınmaz maliki yerli sermayeli bir şirketin hisse devri yoluyla yabancı sermayeli hale gelmesi durumunda da aynı esas geçerlidir.

Yabancı uyruklu gerçek kişilerin merkez ilçe ve ilçeler bazında edinebilecekleri taşınmazlar ile bağımsız ve sürekli nitelikte ayni hakların miktarı tespit edilinceye kadar geçecek süre içinde, yabancı uyruklu gerçek kişiler bu Kanunun 35. maddesi hükümlerine göre taşınmaz ve sınırlı ayni hakları edinebilir."
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.