Haberler

ABB: "Atatürk Orman Çiftliği talan edilmedi"

Tarih: 26 Eylül 2008 Kaynak: CNN Türk
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği''nin (AOÇ) talan edildiği iddialarına cevap verdi. Yapılan açıklamada, "AOÇ içerisinde halka yol, demiryolu ve alt-üst geçit yapmayı ''talan'' olarak nitelendirmenin mantığını anlamak mümkün değil" denildi.

Açıklamada, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş''in "AOÇ arazisi talan edilecek" şeklinde açıklamalarda bulunduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Sayın Ateş''in konuyu anlamaktan uzak olduğu görülmüştür. AOÇ Kanunu''nda ''talan'' diye bir şey olamaz. AOÇ''ye konut, ticaret ve sanayi tesisi yapılamayacağı teklifi bizzat Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''ten gelmiştir.

CHP ile birlikte AOÇ için yapılan toplantıda Sayın Yılmaz Ateş, Melih Gökçek''in bu önerisine katılmıştır. Bu olayı Sayın Ateş''in unuttuğunu üzüntüyle görüyoruz. AOÇ içerisinde halka yol, demiryolu, alt-üst geçit yapmayı ''talan'' olarak nitelendirmenin mantığını anlamak mümkün değil. Demiryolu, yol ve geçitler kimlere hizmet edecek?

Ayrıca Sayın Ateş''in Tarım İl Müdürlüğü''nün ODTÜ ile ilgili verdiği raporu tam olarak anlamadığı da ortada. Sayın Ateş, Tarım Kanunu''nu bilmiş olsaydı, bir bölgenin kullanıma açılabilmesi için o alanın ya birinci sınıf tarım arazisi olmaması ya da İl Tarım Müdürlüğü''ndeki komisyondan bu konuda karar çıkması gerektiğini bilmesi gerekirdi.

''Tarım dışı kullanım'' demek yapılaşma anlamına gelmez. Park, rekreasyon alanı, hayvanat bahçesi, spor alanları da tarım dışı kullanım alanlarıdır. Bu konuda açık bir bilgi sıkıntısı olduğu gözlemlenmektedir.

Umarız Sayın Ateş, geçen yerel seçimlerde Melih Gökçek''e karşı aldığı farklı yenilginin duyguları altında bu açıklamaları yapmıyordur."
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.