Haberler

Temiz enerji üretimine 20 yıl boyunca tarife desteği

Tarih: 5 Haziran 2009 Kaynak: Referans
Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı tesislerde tarife desteği uygulanacak. Güneşten enerji üretecek işletmelere ilk 10 yıl için 20-25 euro/cent, ikinci 10 yıl içi 20 euro/cent verilecek.

Temiz enerji üretiminde en büyük destek güneş enerjisine verilecek. Yenilenebilir Enerji Kanunu''nda (YEK) değişiklik öngören yasa teklifine göre güneş enerjisinden elektrik üretmek isteyenler diğer kaynaklara göre daha fazla destek görecek.

TBMM Enerji Komisyonu''nda yapılan görüşmelerde tasarının alt komisyondaki çalışmaları sonucunda son şekli verilen teklif ele alındı. Buna göre 31 Aralık 2015 tarihinden önce işletmeye girecek yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı tesislerde tarife desteği uygulanacak. Tasarının komisyondaki oylanan maddelerine göre "YEK Destekleme Mekanizması" altında, birim başına güneşe işletmedeki ilk 10 yıl için 20-25 euro/cent, ikinci 10 yıl için de 20 euro/cent verilecek. Oiğer yenilenebilir enerji üretimi yapılacak tesislere ise 10 yıllık destek verilecek. Böylece en uzun süreli destek güneş enerjisine verilmiş olacak.

Çatılardan yani vatandaşların kendi üreteceği güneş enerjisine dayalı elektrik, güneşe öngörülen teşvikin yüksek olmasında önemli rol oynadı. Bu fiyatlar 2010 yılından itibaren uygulanmaya başlayacak.

Öte yandan, bu yakıtlardan enerji üretmek için kurulacak santrallarda yerli ürün kullanımına da ayrıca destek verilecek.

Çöp gazı devreye giriyor
Teklif ile yerli imalat desteği de getirilmiş olacak. Yerli imalat desteği, enerji gruplarına göre değişiklik gösterecek. Bu alandaki en büyük desteği de yine güneş enerjisi imalatına yönelik olanlar alacak. YEK destekleme mekanizmasından faydalanmak isteyenlerin 31 Ekim tarihine kadar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu''na (EPDK) başvurması gerekiyor. 2015''ten sonra işletmeye girecek YEK belgeli üretim tesisleri için uygulanacak fiyat ve süreler ise bakanlar kurulu tarafından belirlenecek.

Alt komisyondaki değişikliklerle ve komisyonda maddelerinin oylamasının yapıldığı tasarının son haline göre artık "çöp gazı" da resmi olarak bu destekleme mekanizması içinde yer alıyor. Çöp gazı diğer kaynaklar gibi ayrı bir kalem olarak tanımlandı. Ayrıca koruma alanlarında yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisi kurulabilmesinin önü de bu tasarı ile açılmış olacak.

BTC''de zarar
Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı''nın işletme giderlerinin karşılanamadığının doğru olduğunu bildirdi. Türkiye''nin zarar ettiği yönündeki soruları cevaplayan Yıldız, boru hattını işleten bir şirketin olduğunu, bu şirketin işletme giderleri ile normal bütçesi arasında fark bulunduğunu söyledi. Bu konuda görüşmelerin devam ettiğini belirten Yıldız, "Tabii ki zarar ederek devam edilmez. Bu farkın, yapılan anlaşmadan mı işletmeden mi kaynaklandığı belli değil. Onun üzerinde görüşüyoruz" diye konuştu.

Türkiye''de Kurulu Güneş Enerjisi Gücü
Kurulu bölge         Kurulu güç (kw)
Türk Telekom        39.5
Muğla Üniversitesi  94
Ege Üniversitesi     35
Kipa Marmaris       30
Toyotasa              30
Nato Ankara          18
Fethiye Kızılada     17.5
Turkcell İzmir        15
Diğer                    865.5
Toplam                 1500 kW (1.5 MW)

Verilecek Destekler (*)
Güneş enerjisi: 20-25 euro/cent
Rüzgâr: 8 euro/cent
Hidroelektrik: 7 euro/cent
Denizde rüzgâr enerjisi: 12 euro/cent.
Jeotermal enerji: 9 euro/cent,
Biyokütle (çöp gazı dahil): 14 euro/cent,
Dalga, gel-git enerjisi: 16 euro/cent
(*) İlk 10 yıl

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.