Haberler

GAD başarılı çalışanı ortak ediyor

Tarih: 29 Haziran 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Onur Uysal

İstanbul ve New York''ta ofisleri bulunan GAD mimarlık, performansı yüksek çalışanlara şirket hissesinin verileceği yeni bir sisteme geçiyor. Farklı ülkelerden mimarların bir arada çalıştığı ofise Hindistan, Fransa, İspanya ve Amerika''dan CV yağıyor.

Beşiktaş''ın yenilenen balık pazarı, Ortaköy''de ‘yeşeren'' konut projesi One ya da Bodrum''daki Kuum Hotel... Mimari çevrede oldukça ses getiren bu işlerin sahibi Özlem Avcıoğlu ile mimar Gökhan Avcıoğlu ortaklığındaki GAD bu kez parlak bir mimari projeyle değil, şirket içinde hayata geçirecekleri yeni bir uygulamayla ilgi çekiyor. İstanbul''un yanı sıra New York''ta da ofisi bulunan ve bugüne kadar sayısız projeye imza atan GAD mimarlık ofisini yönetim yaklaşımı olarak diğerlerinden ayıran önemli bir özellik var. Gelecek yıl performansa dayalı sisteme geçecek olan ofis, ‘başarılı'' bulduğu çalışanları şirket ortaklığıyla ödüllendirmeye hazırlanıyor. Çoğunlukla Amerikan şirketlerinde görmeye alışık olduğumuz bu uygulamayla hem şirketteki mimarların işlerine daha fazla sarılması, hem de işi yaratıcılık olan beyin takımının şirket yönetiminde söz sahibi olması amaçlanıyor. GAD''nin ortaklarından Özlem Avcıoğlu, başlatacakları ortaklık sistemi sayesinde yaratıcılık kadar finans, satış-pazarlama hatta insan kaynaklarına yönelik yönetimdeki ‘yükün'' bir kısmını başarılı çalışanlara devretmeyi amaçladıklarını ifade ediyor: "Performansa dayalı bir ortaklık olacak bu. Performanstan kastımız asla çok çalışmak değil. Ortaklık vereceğimiz kişilerin GAD''yi ileriye taşıyabilecek vizyona sahip, ciddi projelere imza atabilecek ve her şeyden öte yöneticilik vasfı taşıyan kişiler olması gerekiyor."

Yıllara bağlı olarak şirketteki ortaklık payının artacağını ifade eden Avcıoğlu, bu oranın yüzde 10''u geçmeyeceğini ve şirketten ayrılan çalışanların payının tekrar GAD''ye devredileceğini belirtiyor.

"Japon mimar arıyoruz"
1994 yılından beri mimari projeler ve konsept tasarımlara imza atan GAD''nin çalışan profili de bir hayli ilginç. İçerideki yaratıcı ekibi ve iş ortamlarını tanımak için Nişantaşı''nda bulunan ofisi gezmek yeterli aslında. İki yüzyıla tanıklık etmiş tarihi bir yapının içinde ‘yaşayan'' GAD ekibi, küçük bir Birleşmiş Milletler''in temsilciliğini andırıyor. Yaklaşık 20 kişinin projeler çizip, uzun saatler çalıştığı ya da maketler yaptığı bir ofis olmaktan öte. Kendi mutfaklarında pişirilen yemeğin yine hep birlikte yendiği ya da popüler dizi Lost''un beraberce izlenip üzerine uzun uzun tartışıldığı bu mimarlık ofisinde Türklerin yanı sıra Amerikalı, İspanyol ya da Avusturyalı mimarlara rastlamanız mümkün. Alex Suarez, Scott Baltimore, Bryan Galera ve Anna Weilhartner, GAD''nin imzası olan işleri kendi ülkelerinden takip eden ve Türkiye ofisinde çalışmak isteyenlerden yalnızca birkaçı. Özlem Avcıoğlu bu rakamın ve çeşitliliğin yaz aylarında artacağını söylüyor: "Hindistan''dan bir mimar katılacak yakın zamanda aramıza. Ayrıca sonbaharda İspanya ve Kanada''dan da iki kişi daha gelecek."

İngilizce zorunlu
Ofiste konuşulan ortak dil şüphesiz İngilizce. Hatta bunun Türk çalışanlar üzerinde olumlu bir etki yaratmış. İngilizcesi iyi olmayan kimi çalışanlar hem kursa gidip hem de şirkette pratik yaparak yabancı dillerini geliştirmiş. Ancak Avcıoğlu''nun verdiği bilgiye göre yurtdışından aralarına katılan bazı mimarlar, gündüz ofiste çalışıp akşamları Türkçe öğrenmek için kursa gidiyor. Ofisteki bu çeşitliliğin hem şirket kültürüne hem de ortaya çıkan projelere olumlu yansıdığını söyleyen mimar Barış Uçar şirketteki uyumu "Yabancılarla Türkler arasındaki en büyük fark, bizim daha fazla duygusal ve alıngan olmamız. Oysa yurtdışından gelen meslektaşlarımız hiçbir şeyi kişisel algılamıyor. Eğer tüm ekip Türk olsaydı, bu kadar uyumlu çalışamayabilirdik" diyor. Önümüzdeki aylarda yeni ve farklı ülkelerden çalışanlara kapılarını açacak olan GAD''nin, yönetim denildiğinde ‘her şeyi'' olan Özlem Avcıoğlu''nun özel bir de isteği var: "Bir Japon mimarı ekibimize kaymak istiyoruz. Hem iş disiplinleri hem de tasarım ve mimariye bakış açıları etkileyici. Kim bilir belki arada mutfağa da sokarız..."

Konuyla İlgili Linkler
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.