Haberler

Türk müteahhitlere 3 aydır ödeme yok

Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan Yazan: Kerim Ülker
Libya''da iş yapan Türk müteahhitlere ''Petrol fiyatı düştü, gelirlerimiz azaldı'' bahanesiyle 3 aydır hakedişlerinin ödenmediği ortaya çıktı. Türkiye Müteahhitler Birliği sorunun çözülmesi için Devlet Bakanı Zafer Çağlayan''dan yardım istedi. Libya Lideri Muammer Kaddafi''nin geçen ay Uganda Kralı Oyo''nun annesi Best Kemigisa''ya özel jet aldığı iddia edilmişti.

Libya Lideri Muammer Kaddafi''nin geçen ay Uganda Kralı Oyo''nun annesine özel bir jet aldığı iddia edilmişti.

Krizle birlikte petrol fiyatlarında yaşanan düşüşü bahane eden Libya Hükümeti''nin paralarını ödeyemediğini ve müteahhitlerin sıkıntıya girdiğini söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Ankara''da geçtiğimiz hafta acil bir toplantı yaptıklarını söyledi. Libya''dan alacaklı müteahhitlerle birlikte Devlet Bakanı Çağlayan''la biraraya gelerek sorunları masaya yatırdıklarını anlatan Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Libya''da iş yapan Türk müteahhitleri, birkaç aydır ödemelerini alamıyor. Biz de müteahhitler olarak hükümete, sayın Zafer Çağlayan''a çıktık ve konuyu ilettik. Şimdilik kendi içimizde görüş alışverişinde bulunduk. Sorunun çözülmesi için hükümeti harekete geçirmek istiyoruz. Libya''da yol, kamu binaları, altyapı işleri gibi konularda ihaleleri hükümet veriyor. Muhatap da Libya Hükümeti. Petrol fiyatının düşmesi ve azalan petrol gelirleri nedeniyle paraları ödemek istemiyorlar. Özellikle ihalelere giriş sürecinde sıkıntı var. Bunları çözmek istiyoruz."

Alacak toplamı 1.5 milyar $

Türk müteahhitlerinin Libya''daki üstlendiği işlerin toplamının 20 milyar dolara ulaştığını kaydeden Eren, "Son 3 yılda Libya Hükümeti''nden 9 milyar dolarlık iş aldık. Bu işlerin yarısı tamamlanmış olabilir. Geri kalan projelerde çalışmalar sürüyor" dedi.

Hakediş sorununa rağmen Libya''nın Türk müteahhitler için cazip pazar olmaya devam ettiğinin de altını çizen Eren, "Yaptıkları projeksiyona göre 6 yıllık süreçte 160 milyar dolarlık altyapı yatırımı üstlenecekler. Türk müteahhitleri olarak bu projelerin 50-60 milyar dolarlık kısmına talibiz" diye konuştu. Türk müteahhitlerinin Libya''da 1.5 milyar dolarlık alacaklarının kaldığı belirtiliyor.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.