Haberler

Tütüncüoğlu: Yeter artık Çeşme''de ruhsat veremiyorum

Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: İlker Çoban
Çeşme Belediyesi tarafından bazı SİT kararları sonrasında değiştirilerek 2.5 yıl önce İzmir İl Özel İdaresi''ne gönderilen 1/25 binlik nazım imar planı, bir türlü onaylanmadı. Uzun süre onay için İl Özel İdaresi İmar ve Yapı İşleri Daire Başkanlığı''nda bekleyen plan, ancak geçtiğimiz haziran ayında İl Genel Meclisi''nin gündemine gelebildi. İncelenmek üzere İmar Komisyonu''na havale edilen plan, bu aşamada kaldı. Planlar, son onay için tekrar meclis gündemine gönderilmedi. İlçesinin nazım imar planının 2.5 yıldır onaylanmamasına isyan eden Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, "Çeşme''nin ve Türk turizminin önü kesilmek isteniyor. Plan onaylanmadığı için ruhsat veremiyoruz ve ilçemize yapılacak yatırımlar bekliyor" dedi.

Sit kararı

Çeşme''nin imar planı çilesi, 2.5 yıl önce başladı. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, bazı bölgelerde SİT derecelerini değiştirerek nazım imar planının buna göre yeniden düzenlenmesini istedi. Yeni bir plan hazırlayan Çeşme Belediyesi, 1/25 bin ölçekli nazım imar planını, ilk olarak Bayındırlık İl Müdürlüğü''ne gönderdi. Burada incelenen plan, kısa bir süre sonra İl Özel İdaresi''ne geldi. Planı 2006 yılının sonlarında teslim alan İl Özel İdaresi, Çınarlı''da bulunan ve kendisine bağlı olan İmar ve Yapı İşleri Daire Başkanlığı''na gönderdi. Burada incelenerek bir raporla İzmir Valiliği''ne sunulması gereken plan, bir türlü gönderilmedi.

Danıştay kararı

Gecikme üzerine harekete geçen Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, imar planının peşine düştü. İl Özel İdaresi yetkililerine planın gecikme sebebini soran Tütüncüoğlu, "Plan, İzmir''in 1/100 binlik çevre düzeni planı ile örtüşmüyor. Ayrıca 1/100 binlik plana itirazlar var. Çeşme''nin planını onaylayabilmemiz için o itirazların sonuçlanması gerekiyor" yanıtını aldı. Yanıta tepki gösteren Tütüncüoğlu, ilçesinin imar planının uzun süre onaylanmama nedeninin, siyasi olduğunu iddia etti. Bu arada 1/100 binlik çevre düzeni planı, geçtiğimiz aylarda Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararıyla iptal edildi.

Valiliğe sunuldu

Danıştay''ın 1/100 binlik çevre düzeni planını iptal etmesi, Çeşme''nin inceleme bekleyen nazım planının kaderini değiştirdi. Çeşme''nin imar planı, önce bir raporla İzmir Valiliği''ne, oradan da Vali Cahit Kıraç''ın onayıyla İl Genel Meclisi''ne gönderildi. İl Genel Meclisi''nin gündemine gelen plan ise, incelenmek üzere İmar Komisyonu''na havale edildi. İl Genel Meclisi''nin Temmuz ayında tatil olması planı biraz daha geciktirdi. Şimdi planın komisyon tarafından meclis onayına sunulması bekleniyor.
Sabır kalmadı

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, hazırladıkları planda hiçbir aykırılık olmadığını belirterek, "Planımızda aykırılık yok ki değiştirelim. SİT derecesinin değişikliği aykırılık mıdır? Bu tür söylemler sadece mazerettir. Artık sabrımız kalmadı. Planlar onaylanmadığı için ruhsat veremiyorum ve ilçemde 2 yatırımcı otel yapmak için bekliyor. Bizi boşu boşuna beklettiler. Bu, Çeşme''nin, İzmir''in önünü kesmektir. Artık planımızın onaylanarak Çeşme''ye gönderilmesini bekliyoruz" dedi.

Süreç bekleniyor

Planın incelenmak üzere havale edildiği İmar Komisyonu Başkanı CHP''li Hüseyin Mumcuoğlu, "Plan ne zaman meclis gündemine gelir bilemem. Şu anda inceliyoruz" dedi. Planın 7 kişilik komisyon tarafından incelenmesi gerektiğini belirten Mumcuoğlu, "Komisyon, Çeşme''nin imar planını inceliyor. Bu normal bir süreç. Herhangi bir gecikme de yok. Planın ne zaman meclis gündemine geleceğine incelemeye göre bakacağız" diye konuştu.

Öncel: Yatırımcı engelleniyor

Çeşme''nin imar planının gereksiz yere bekletildiğini belirten Çeşme Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, yatırımcının önünün kesildiğini söyledi. Planın 2.5 yıldır Çeşme''ye dönmemesine anlam veremediğini belirten Öncel, "Kriz ortamında yatırım yapmak isteyen turizmciye plan olmadığı için ''Sen iş yapma'' deniyor. Çeşme''nin imar planının 2.5 yıldır gelmemesi çok acı ve büyük talihsizlik" dedi.

Berksü: Bu durumu anlayamıyorum

İl Genel Meclisi eski Başkanı ve CHP''nin Çeşme Üyesi Hakkı Berksü, imar planının gecikmesine anlam veremediğini söyledi. Planın Çeşme Belediyesi''nden İml Özel İdaresi''ne gönderildiği tarihte meclis başkanı olduğunu belirten Berksü, "Plan İl Özel İdaresi''ne geldiğinde ben meclis başkanıydım. Şimdi sade üyeyim ama plan hala onaylanmadı. Yaşanan gecikmeyi anlamak mümkün değil. Artık bu plan, meclisin onayına gelmeli ve onaylanarak Çeşme Belediyesi''ne gönderilmeli" dedi.

Vatan: Keyfi bekletme yapmadık

Çeşme''nin 1/25 bin ölçekli imar planını keyfi şekilde bekletmediklerini belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yakup Vatan, suçlamaların haksız olduğunu söyledi. Çeşme''nin planının hem iptal edilen 1/100 binlik çevre düzeni planına, hem de imar ilkelerine aykırı olduğunu belirten Vatan, "Çeşme''nin planında aykırılıklar vardı. Örneğin yeşil alan daraltılmıştı. Biz idare olarak Çeşme Belediyesi''nden bu yanlışları düzeltmesini istedik. Ancak bunu yapmadı. Danıştay''ın 1/100 binlik planı iptal etmesi üzerine Çeşme''nin planını, genel plan ilkelerine aykırılıkların düzeltilmesi gerektiğini belirterek İzmir Valiliği''ne gönderdik. Oradan da plan, İl Genel Meclisi''ne geldi" diye konuştu.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.