Haberler

Kentsel dönüşüm Dikmenli''yi mağdur etti

Tarih: 13 Ağustos 2009 Kaynak: Evrensel
Dikmen Deresi''nde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında "Yeni ev vereceğiz" vaadiyle evlerinden çıkarılan vatandaşlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin kapısına dayandı.

Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında "Ev sahibi olacakları" vaadiyle evlerinden çıkartılan mahalleli mağdur. Evleri tamamlanmayan 2 bine yakın aile 3 yıldır hem evsiz kaldı, hem de Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin yardımını kesmesiyle ağır kira yükü altında ezildi.

Kentsel Dönüşüm Projeleri''nin Belediye Meclisi kararıyla iptal edilmesi sonrası mahalleli, çareyi belediyenin kapısına dayanmakta buldu. Konunun tartışılacağı Belediye Meclisi toplantısına katılmak için Bbüyükşehir Belediyesi binası önünde toplanan mahalleli, yaptıkları eylemle Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''e tepkilerini gösterdiler.

Sözleşmeye Rağmen
Mahalleli adına konuşan Dikmen Deresi Kentsel Dönüşüm Mağdurları Dayanışma Derneği Sekreteri Vedat Ağtaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları sözleşmeye rağmen yıkılan evlerinin yerine yeni konutların yapılması konusunda herhangi bir çalışma yapılmadığını belirtti. Belediye Meclisi''nin Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap Projeleri''ni iptal etmesinin ardından maddi ve manevi zarara uğratıldıklarını belirten Ağtaş, "Dikmen Deresi orada yaşayanların 30 yıllık alın teri ve emeğiyle o hale gelmiştir. Kimliğimiz, yaşadığımız çevredir. Büyükşehir Belediyesi bizi yaşadığımız yerden mahrum ederek kimliksizleştirmeye çalışmaktadır. Yapılan kentsel dönüşüm değil, kentsel rant projesidir" dedi. Ağtaş, Belediye Meclisi''nin mahalleliye sormadan alacağı kararların sorunu çözmeyeceğini söyledi.

Gökçek Yine Söz Verdi
Eylemin ardından mahalleli Belediye Meclisi toplantısına girmek istedi. Ancak polis temsilcilerin girebileceğini söyledi. Bu sırada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dernek yöneticileriyle kısa bir görüşme yaptı. Kimseyi mağdur etmeme sözü veren Melih Gökçek, bugün için mahalleliye randevu verdi.

Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.