Haberler

"Türkler böyle tasarım yapar"

Tarih: 23 Ekim 2009 Kaynak: Cumhuriyet
"Türk Tasarımı" imajının yerleştirilmesine yönelik istişare niteliğinde kararlar almak ve önerilerde bulunmak amacıyla Bakanlar Kurulu kararıyla oluşturulan Türk Tasarım Danışma Konseyi ilk toplantısını yarın yapacak.

İlk toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün başkanlık edecek. Sanayi Bakanlığı''ndan yapılan açıklamaya göre, Konsey, Türkiye''nin uluslararası alanda rekabet gücünü artırmak için tasarım stratejilerinin ve politikalarının belirlenmesi, uygulama altyapısının oluşturulması, uygulanması ve bu yolla katma değeri yüksek tasarımlar yaratılması, Türk tasarımcılarının ve tasarımlarının dünya pazarında tercih edilir konuma getirilmesi, tasarımcı ve sanayici işbirliğinin sağlanması ve "Türk Tasarımı" imajının yerleştirilmesine yönelik istişare niteliğinde kararlar alıp önerilerde bulunacak.

Toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), TÜBİTAK, TÜSİAD, TOBB, TPE, KOSGEB, TESK, TİM, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği, Grafikerler Meslek Kuruluşu Derneği ve Moda Tasarımcıları Derneği üst düzey temsilcileri katılacak. Yılda en az iki defa toplanacak olan Konseyin ilk toplantısında, kuruluşun çalışma usul ve esaslarının belirlenmesi ile teknik komitelerin oluşturulması konuları yer alıyor.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.