Haberler

Temeli atıldı!

Tarih: 26 Ekim 2009 Kaynak: NTVMSNBC Emlak
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye''de kamu ve özel sektöre ait işletilmekte olan 45 yat limanı ve çekerek yeri bulunduğunu, bunların toplam yat bağlama kapasitesinin 14 bin olduğunu belirterek, ''''Yatırım programımızdaki projelerin kademeli olarak tamamlanması ile yaklaşık 11 bin 200 adet yat bağlama kapasitesi yaratılacak ve kapasite 25 bin 200 adete ulaşacak'''' dedi.

Çeşme Marina''nın temel atma töreninde konuşan Yıldırım, denizci Çaka Bey''in memleketi Çeşme''ye ihtiyacı olan bir merkez kazandırmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, inşa edilen marinanın, Türkiye''yi, komşu ülkelerden daha avantajlı hale getireceğini ifade etti.

Akdeniz çanağında deniz turizmine hizmet veren tekne sayısının 1 milyona ulaştığını belirten Yıldırım, Akdeniz çanağındaki marina kapasitesinin yüzde 85''ine Fransa, İspanya ve İtalya''nın sahip olduğunu, geriye kalan yüzde 15''in ise diğer bölge ülkelerince paylaşıldığını kaydetti.

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ''''Ancak bu ülkelerde yeni yatırım yerlerinin kısıtlı olması, Batı Akdeniz''in kirlenmesi ve işletme ücretlerindeki artış, yat turizmi açısından Doğu Akdeniz ülkelerini özellikle de ülkemizi cazip duruma getirmektedir. Ülkemizde kamu ve özel sektöre ait işletilmekte olan takriben 45 adet yat limanı ve yat çekerek yeri bulunuyor ve bunların toplam yat bağlama kapasitesi 14 bin adettir. Yatırım programımızdaki projelerin kademeli olarak tamamlanması ile yaklaşık 11 bin 200 adet yat bağlama kapasitesi yaratılacak ve kapasite 25 bin 200 adete ulaşacak.''''

''''Yat Turizmi Gelirleri 2023''e Kadar 10 Milyar Dolara Yükselecek"
Bakan Yıldırım, Türkiye''de çalışmaları devam eden ve 2010 yılı ortalarında tamamlanacak olan Yat Turizmi Master Planı sonuçlarına göre yat bağlama kapasitesinin 2023 yılında 30 bin adete, 2030''a kadar da 50 bin adete çıkarılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Böylece Türkiye''nin 2023 yılına kadar yat turizm gelirlerini 10 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediğini kaydeden Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığının 22 adet kamu kaynağıyla yapılan yat limanları için 300 milyon dolar yatırım yaptığını söyledi. Yap-İşlet-Devret (YİD) Modeli ile kamu kaynağı kullanılmadan inşaatları tamamlanarak hizmete açılan Turgut Reis Yat Limanı için 25 milyon dolar, Didim Yat Limanı için ise 70 milyon dolar yatırım yapıldığını belirten Yıldırım, ihalesi tamamlanıp inşaatı devam eden 9 yat limanı için 330 milyon, ihale sürecinde olan 9 yat limanı için ise 230 milyon dolarlık yatırım öngörüldüğünü kaydetti.

Yıldırım, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye''de de çevre konusunun önem kazandığını vurgulayarak, yapılar için ÇED Raporu hazırlanmasının uzun bir süreci kapsadığına işaret etti.

Çeşme Marina''nın inşa edileceği alanda bulunan balıkçı barınaklarının yeni bir alana yerleştirilmesi için belediyeden gerekli desteği vermesini isteyen Yıldırım, balıkçı barınaklarını bir an önce yapıp sahiplerine teslim etmeyi hedeflediklerini ifade etti. Yıldırım, ''''Önümüzdeki yıllarda bazı balıkçı barınaklarını aynı zamanda yat limanı olarak devreye sokacağız'''' dedi.

DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, 1,5 yıl yapım, 23.5 yıl işletim süresi ile ihale edilen Çeşme Marina''nın 6 ayda tamamlanacağını belirtti.

Arslan, Çeşme Marina''nın hizmete girmesinin ardından yılda 1 milyon 555 bin TL, 23.5 yılda ise toplam 67 milyon TL''lik kullanım bedeli getireceğini bildirdi.

Marinayı inşa edecek IC Holding-Camper&Nicholsons ortaklarından IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, 25 yıllığını YİD modeli ile kiraladıkları Çeşme Marina''nın 6 ay gibi kısa sürede sektörün göz bebeği olarak faaliyete geçeceğini bildirdi. Çeçen, Çeşme Marina''nın 375 tekne bağlama kapasitesi, karada 100 teknelik park sahası, yatçılar için her türlü konfor ve hizmetin sunulacağı teknik destek ve hizmet ünitelerinden oluşacağını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Ulaştırma Bakanı Yıldırım''ın İzmir''e çok önemli hizmetler sunduğunu ve her türlü desteği sağladığını ifade etti. Bakan Yıldırım''a teşekkür eden Kocaoğlu, ülkeyi kalkındırmanın merkezi Hükümet ile yerel yönetimlerin görevi olduğunu vurguladı.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, turizm gelirlerinden yüzde 4''lük pay alan İzmir''in turizm kaynaklarının yüzde 30''una sahip olduğunu belirterek, bu kaynakların kullanımının ancak tanıtım ve yatırımla mümkün olabileceğini ifade etti. Kıraç, Çeşme Marina''nın İzmir''in turizmine önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

Konuşmaların ardından 12 milyon Avroya inşa edilmesi öngörülen Çeşme Marina''ya kredi desteği sağlayan İş Bankası ile IC Çeşme Marina sözleşmesi imzalandı.

Daha sonra Bakan Yıldırım, DLH Genel Müdürü Arslan, İzmir Valisi Kıraç, Ulaştırma Bakanlığı bürokratları ve yatırımcı şirket yöneticileri ile butona basarak Çeşme Marina''nın temelini attı.

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.