Haberler

''GAP bölgesi dünya çapında önemli''

Tarih: 26 Ekim 2009 Kaynak: NTVMSNBC Emlak
Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP yatırımlarının, kamu kaynaklarından aldığı payın 2009 yılında yüzde 14''e yükseldiğini söyledi.

Bakan Yılmaz, 27 Mayıs 2008 tarihinde Diyarbakır''da kamuoyuna açıklandıktan sonra uygulamaya konulan GAP Eylem Planı''nın katılımcılık esası ile kaynakların etkin kullanılması ve sürdürülebilir kalkınma ilkesi ile hazırlandığını belirtti.

Planın, Türkiye''nin en büyük kalkınma hamlesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki yatırımların hızlandırılarak, büyük bir bölümünün 2012 yılına kadar tamamlanmasının hedeflendiğini ifade eden Bakan Yılmaz, şöyle dedi:

''''1990-2007 döneminde GAP''a kamu yatırım kaynaklarından yılda ortalama yüzde 7 düzeyinde pay ayrılmıştır. 2008 yılında GAP Eylem Planı kapsamında tahsis edilen ilave 1 milyar lira ek ödenek ile GAP yatırımlarının toplam kamu yatırımları içindeki payı öncelikle yüzde 12 seviyesine yükseltilmiş, yıl sonu itibariyle nakdi gerçekleşme düzeyi yüzde 84 olmuştur.

2009 yılında ise GAP Eylem Planı kapsamındaki yatırımlara toplam 2,7 milyar lira tahsis edilmiştir. Bunun yüzde 37''si sulama projelerine, yüzde 25''i ise eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, yardım, kültür-sanat, ve spor eylemlerinin gerçekleştirileceği sosyal projelere ayrılmıştır. GAP Bölgesi''ndeki bütün yatırımlar için kamu kaynaklarından ayrılan ödenek tutarı ise 3,1 milyar lira
olmuştur. Böylece GAP genel yatırımlarının kamu kaynaklarından aldığı pay 2009 yılında yüzde 14''e yükselmiştir.''''

Sulamaya Büyük Önem
Bakan Yılmaz, GAP Eylem Planı ile öncelikle bölgedeki sulama projelerinin önemli ölçüde tamamlanması hedeflenmiş ve 2008 yılında sene başı ödeneği planın hayata geçirilmesiyle ödeneğin 6 kat artırıldığını söyledi.

Bugüne kadar GAP Bölgesi''nde toplam 287 bin 295 hektar alanın sulamaya açıldığını bildiren Yılmaz, eylem planı çerçevesinde 2012 yılı sonuna kadar Mardin''de 94 bin 929 hektarı suya kavuşturacak 136 kilometre uzunluğundaki Mardin-Ceylanpınar ana kanal inşaatının tamamlanacağını kaydetti.

Toplulaştırma Çalışmaları
Yılmaz, Mardin''de ayrıca arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme çalışmalarının başlatıldığını bildirerek, 2009 yılında Tarım Reformu Genel Müdürlüğü''nce Mardin''de 259 bin 596 hektar alanla ilgili ihalenin gerçekleştirildiğini anlattı.

Arazi toplulaştırma çalışmasının son derece önemli olduğunu, bunun geçmişte yapılmayan çalışmalar olduğunu ifade eden Yılmaz, Avrupa ile kıyaslandığı zaman Türkiye''nin tarımsal arazilerinin çok parçalı olduğunu aktardı.

Yılmaz, bu yapısal sorunu aşmak için toplulaştırma çalışmaları yaptıklarını, GAP genelinde bu sene itibariyle 1 milyon 178 hektar alanda toplulaştırma çalışması başlattıklarını vurgulayan Yılmaz, bunun parçalı olan arazi yapısını mülkiyet yapısını bütünleştiren çalışmalar olduğunu belirtti.

''''Cumhuriyet tarihi boyunca 1 milyon hektar alanın toplulaştırıldığını düşünürseniz bu sene yapılan ihalelerin büyüklüğünü algılayabilirsiniz'''' diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

''''Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu çalışmalar hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Güneydoğu Anadolu Bölgesi''nin kalkınması için bunlar yeterli değil. Bir bölgenin kalkınması sadece kamu yatırımlarıyla mümkün değil. Buna ilave olarak özel sektörün yatırımları çok önemli. Biz yeni bir teşvik paketi ilan ettik. Bir taraftan GAP Eylem Planı ile kamu yatırımlarındaki bu muazzam
artış bir taraftan da özel sektör yatırımlarının gelişmesiyle topyekun bir kalkınmanın olacağını bekliyoruz. Huzur ve güven ortamının pekişmesi sonucu bölgeye özel sektörün büyük ilgisini bekliyoruz. Çeşitli projelerle bu bölgede sosyal hayatı zenginleştirmeye, sanatsal, kültürel faaliyetleri canlandırmaya çalışıyoruz.

Mardin''de SODES kapsamında bu yıl 111 projeyle 9,8 milyon lira destek yapılacak. Projelerle sosyal hayatta canlanma bekliyoruz. Genç ve kadınların sosyal hayata katılması çok önemli. Bu bölgelerde sosyal hayatta daha bir yumuşak bir kültürel atmosferinin oluşması gerçekten bir tolerans kültürünün gelişmesi için son derece önemli.''''

GAP Bölgesi Dünya Çapında Önem Taşıyor
Yılmaz, bölgenin geçmişinde ve tarihinde dünyaya örnek olan yöre olduğunu, başkalarından bir şey öğrenmek yerine dünyaya birlikte yaşama kültürünü öğretecek yöre olduğunu belirterek, ''''Bölge o alt yapı ve medeniyete sahip. Bu özellikleri hep birlikte ön plana çıkarmamız lazım. Ama modern hayatın unsurlarıyla da mutlaka birleştirmemiz lazım'''' dedi.

GAP Bölgesinin, insanlığın ortak kültür mirası olarak kabul edilen birçok uygarlığa ait özgün kültür varlıklarıyla tarihsel ve arkeolojik turizm potansiyeliyle sadece Türkiye''de değil, dünya çapında önem taşıdığını söyledi.

Dünyanın ilk üniversitesi, ilk bilim merkezinin bölgede kurulduğunu hatırlatan Bakan Yılmaz, Dicle ve Fırat nehirlerinin suladığı Mezopotamya olarak anılan bölgenin dünyanın en verimli, aynı zamanda tarımın ilk kez yapıldığı topraklar olarak bilindiğini hatırlattı.

Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: ''''Uygarlıkların yükselişine tanıklık eden Mezopotamya bölgesinin mirası, önemli arkeolojik sahalar, geleneksel köyler, tarihi açıdan önemli dini mekanlar, efsaneler, el sanatları ve zengin yöre mutfağı Güneydoğu Anadolu Bölgesi''nin modern zaman seyyahlarına sunacağı şeylerden bazılarıdır.

Türkiye''nin her bölgesinin etkinliğini geliştirmek hükümetimizin öncelikleri arasındadır. Geçmiş dönemlerdeki uygulamalarla, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri olmak üzere bölgeler arası gelişmişlik farkı istenen düzeye indirilememiştir.

Yeterli başarının sağlanamamasının temel nedeni bölgesel kalkınmaya dönük özel araçların ve kurumsal yapılanmaların oluşturulamaması ile yeterince kaynak tahsis edilememesidir. Ancak bölgesel kalkınmanın sağlanması için son dönemde kapsamlı bir bölgesel gelişme politikası belirlenmiş ve aktif bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulamalarımızın temelinde milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek ve kalkınma fırsatlarını bütün ülke sathına yayarak topyekün üretim kültürüne geçiş anlayışı yer almaktadır.''''
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.