Haberler

"Erginoğlu & Çalışlar" XII. Ulusal Mimarlık Ödülleri''ni Topladı

Tarih: 19 Nisan 2010 Yazan: Derya Yazman

Seçici Kurul

Mimarlar Odası''nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XII. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Ödülleri, 16 Nisan 2010 tarihinde Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi''nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu dönem, 160 eserin / 211 pano ile katılımı değerlendirmeye alındı. Doğan Tekeli başkanlığında, Boğaçhan Dündaralp, Namık Erkal, Hüseyin Kahvecioğlu ve Nevzat İlhan''dan oluşan Seçici Kurul, "Büyük Ödül" (Sinan Ödülü), "Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülleri" ve "Anma Programı" için ödüle değer görülen isimleri ve "Yapı", "Proje" ve "Fikir Sunumu" dallarında ödül alanları belirledi.

Program, Mimarlar Odası Genel Başkanı H. Bülend Tuna''nın konuşması ile başladı. Tuna, en önemli ödül olan Sinan Ödülü''nün 1960''larda mimarlığa adım atarak büyük katkıda bulunan Mehmet Konuralp''e verildiğini söyledi. 2010 -2012 döneminin anma programında ise Zeki Sayar''ın anılacağını ve onun, mimarlık mesleğine önemli katkıları olan, Cumhuriyet Dönemi''nin en önemli mimarlarından biri olduğunu vurguladı.

Mimarlığa Katkı Dalı''nda "Başarı Ödülü", Cevat Erder''e verildi. Cevat Erder, teşekkür konuşmasında, Mimarlar Odası''nın "Kültür Varlıkları"nı koruma konusunda çok önemli katkılarının olduğu bir örgüt gücü olduğundan ve onlar sayesinde mesleğine olan saygısının arttığından söz etti.

Mimarlığa Katkı Dalı''nda "Seçici Kurul Özel Ödülü", İmkan Mekan Grubu''na verildi.Diğer kategorilerdeki ödüller ise şu şekilde sıralandı:

Yapı Dalı Başarı Ödülü:
- Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar - Turkcell Ar-Ge Binası, Gebze-Kocaeli.
- Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar - Yapı Kredi Bankası Bankacılık Akademisi, Gebze-Kocaeli

Yapı Dalı / Koruma-Yaşatma Ödülü:

- Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar - DDB Tuz Ambarı, Kasımpaşa-İstanbul.
- M. Burak Altınışık, T. Gül Köksal - Kazıklı Kervansaray Restorasyonu ve Çok Amaçlı Kültür Merkezi İç Ek Yapısı, Gölcük-Kocaeli

Proje Dalı Ödülü:
Ercan Ağırbaş - Toplu Konut Korallusvıertel, Hamburg-Almanya.
Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar - Tarsus Sev İlköğretim Okulu Kampusu, Tarsus-Mersin.

Proje Dalı "Seçici Kurul Özel" Ödülü:
Cengiz Kabaoğlu - Zeynel Bey Türbesi Restorasyonu, Hasankeyf-Batman.

Fikir Sunumu Dalı Ödülü:

Günay Erdem, Sunay Erdem - Eski Liman ve Orfırısey Kentsel Tasarımı, Reykjavik-İzlanda.

Farklı kategorilerdeki ödüller verildikten sonra seçici kurula plaketler verildi. Seçici Kurul Başkanı Doğan Tekeli, bu tür önemli organizasyonların insanlara duyurulmadığını, başka ülkelerde bu tür törenlere devlet büyüklerinin de katıldığını fakat ülkemizde bunun söz konusu bile olmadığını söyledi. Tören, Doğan Tekeli''nin konuşması ile sona erdi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.