Haberler

İstanbul Metrosu Darüşşafaka''da

Tarih: 27 Ağustos 2010 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Gazetecilerle birlikte 4. Levent - Darüşşafaka Metro Hattı''nda inceleme gezisi yapan Başkan Topbaş, yapımı ve test sürüşleri tamamlanan Darüşşafaka İstasyonu''nun önümüzdeki günlerde Başbakan Erdoğan''ın katılacağı bir programla açılacağını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte kendi döneminde yapımı başlayıp tamamlanan 4. Levent - Darüşşafaka Metro Hattı''nda inceleme gezisi yaptı. Gazetecilerle birlikte 4. Levent''ten metroya binen Başkan Kadir Topbaş, trende vatandaşlarla sohbet etti. İstanbulluların metro yatırımlarıdan çok büyük memnuniyet duyduğunu her fırsatta kendisine ilettiklerini söyleyen Başkan Topbaş, ileriki günlerde açılışı yapılacak Darüşşafaka İstasyonu''na kadar metroyla gitti.

2023 hedefi 635 kilometre metro
Basın mensuplarını Darüşşafaka Metro İstasyonu''nu gezdiren Başkan Topbaş, şehrin yüzeyindeki ulaşım yatırımlarını büyük ölçekte tamamladıklarını ve bu dönem metro ile tünel yol çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirtti. Şehrin 30-40 metre altındaki şantiyelerde binlerce kişinin 24 saat esasına göre çalıştığını, ancak bunun İstanbullular tarafından yeterince bilinmediğini anlatan Kadir Topbaş, "Hedefimiz nasip olursa 2023 yılında metro uzunluğunu 635 kilometreye çıkartarak İstanbul''un her tarafına hızlı, kaliteli ve konforlu seyahat imkanı sunmak. Biliyorsunuz Ulaştırma Bakanlığımız da büyükşehirlerdeki metro yatırımlarını üstlendi. Biz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yapılmasını istediğimiz metro yatırımlarıyla ilgili müracaatımızı temmuz ayında bakanlığımıza ulaştırdık. Dünyada da böyle, metroları hükümetler yapıyor. Bunu bir ‘kıyak'' olarak görmek İstanbullulara haksızlıktır" diye konuştu.

34 kilometre metro açıldı 48 kilometre yolda
İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar yaptıkları ve yapmakta oldukları metro yatırımlarının toplam maliyetinin 5.5 milyar dolar olduğunu ve bunun 3.5 milyar dolarını ödediklerini vurgulayan Topbaş, şöyle konuştu; "Dönemmizde 34 kilometre raylı sistemi bitirerek hizmete aldık. Şu anda 48 kilometrelik metro inşaatımız da devam ediyor. Göreve geldiğimizde Ayazağa''da kalacak şekilde planlanan metroyu Darüşşafaka''ya, Hacıosman''a hatta tamamlamak üzere olduğumuz tünel yolun çıkış bir ucu olan Çayırbaşı''na kadar uzattık. Dönemimizde yapılan bu işler de çok hızlı, başarılı ve temiz işler. Darüşşafaka Hattının yüklenici firmasına da teşekkür ediyorum. Çok hızlı çalıştılar, güzel bir iş ortaya çıkardılar. Aynı şekilde bu hatta kullandığımız vagonlar da çok ileri teknolojiye sahip ve son derece modern. Şu anda metronu son istasyonu olan Atatürk Oto Sanayi Sitesi''nden Darüşşafaka''ya 2 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Burada test sürüşleri tamamlandı ve önümüzdeki günlerde Sayın Başbakanımızın katılımıyla açılışını yapacağız. 4. Levent-Atatürk Oto Sanayi Metro Hattı''nın bugüne kadar 8 milyon yolcu taşıdık. Darüşşfaka ve Hacıosman İstasyonlarının devreye girmesiyle bu rakam yıl sonunda 11 milyona ulaşacak."

Marmaray ile İstanbul''u her noktasına metroyla ulaşım imkanı
Şişhane-Darüşşafaka Metro Hattı''nda 92 yeni vagonun devreye gireceğini, eski 32 vagonun da garaja alınarak teknolojilerinin yeni sisteme uygun hale getirildiğini ifade eden Topbaş, "Gece yolcu taşıma bittiğinde vagonlarda ve hatlar üzerinde denemeler ve çalışmalar sürüyor. Bu bizim ekiplerimizin 24 saat esaslı çalıştığını gösterir. Gelecek yıl Hacıosman İstasyonu''nu da hizmete aldığımızda buradan Taksim''e 22 dakikada, Darüşşafaka''dan 20 dakikada ulaşılabilecek. Yine Hacıosman''dan 25 dakikada Şişhane''ye ulaşılacak. Bu yolculuklar araçla yapılmış olsaydı düşünün nasıl bir zaman ve yakıt sarfiyatı olacaktı. Nasıl bir karbondioksit salınımı olacaktı. Bu ekonomik ve çevresel kazanımlara baktığımızda çok iyi ve ileri bir iş yapkmış olduğumuzu görüyoruz. Zaten şehirlerin geleceği metrolarda ve toplu taşıma araçlarında. Marmaray tamamlandığında Pendik''ten Sarıyer''e, Atatürk Havalimanı''na ve Olimpiyat Stadı''na kadar İstanbul''un bir çok noktasına hızlı ve konforlu bir ulaşım imkanı sağlamış olacağız" şeklinde konuştu.

Metrolar özürlüleri bekliyor
Yeni yapılan metro istasyonlarını çocukların, yaşlıların ve özürlülerin rahatlıkla kullanabildiğini, özelikle görme engellilerin yerdeki kabartma ayak izlerini ve merdiven küpeştelerindeki okuma noktalarını takip ederek yollarını bulabildiğini kaydeden Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Diğer taraftan görme engellilere metro istasyonlarında radyo dalgaları vasıtasıyla anons yapılarak yönlendirme imkanı sağlayacak bir sistem üzerinde de çalışıyoruz. Öte yandan, daha önce yapılmış olan 28 istasyonlu Aksaray- Havalimanı Hafif Metro Hattı''nı özürlüler ve yaşlılar kullanamıyordu. Arkadaşlarımız bu metro hattında da gerekli çalışmaları tamamladı. Artık özürlüler ve engelliler bu hattı çok rahat kullanabiliyor. Ayrıca, istasyon dekorasyonlarında yerli ürünler kullanılmasına, fazla maliyetli olmamasına, ama aynı zamanda şık ve işlevsel olmasına özen gösteriyoruz. Aynı zamanda sanatçılarımıza fırsat vererek her istasyona ayrı bir işlev kazandırdık."

Tünel yaya yollarıyla metrolara ulaşım sağlanıyor
Metro istasyonlarından çevre mahalle ve caddelere tünel yollar yaparak metrolara ulaşımı kolay hale getirdikleri, hatta o bölgede binası bulunan özel firmalardan bu tünelleri yapmalarını istediklerini de aktaran Topbaş, şunları kaydetti; "Örneğin Acıbadem Hastanesi içinde bulunduğumuz Darüşşafaka İstasyonu''ndan kendisine ve o mahalleye bir tünel yol yaptı. Aynı şekilde Maslak''ta bir çalışma var. Bir de Zorlu inşaat kendine böyle bir yol yaptı. Sayın Zafer kurşun''a da aynı şekilde İstinye park için tünel yol yapmasını önerdim. Biz bu şekilde tünel yollarla istasyonlara bağlantı sağlandığı sürece hem trafik yoğunluğu azalacak. Hem de yaya geçidi sorunları da bir şekilde çözülmüş olacak. Taksim metro çıkışlarını da yanlış buluyorum. Taksim Meydanı''na geldiğinizde insanların karıncalar gibi yer altında yeryüzüne çıktığına şahit oluyorsunuz. Bu doğru değil bence. Taksim''de yapacağımız yayalaştırma projesi kapsamında bu sorunu da çözeceğiz."

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.