Haberler

Bornova tarihinin en pahalı yatırımı

Tarih: 24 Eylül 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Selamettin Bayındır
Bornova 1882'de belediyelik, 1957'de ilçe olmuş fakat 1990'lara dek megaköy görünümünden kurtulamamış. Sonra kıpırdanmaya başlamış. Bugün gelinen noktada modernleşmeye yüz tutmuş bir üniversite kenti görünümünde. Bayraklı ayrışmasına rağmen halen 400 bine yakın nüfus ve çok geniş kapsama alanına sahip.

İşte bu dev megapol, yarın, tarihinin en büyük yatırımına Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'yla kucaklaşacak. Salt Bornova için değil İzmir için yepyeni bir cazibe merkezi olacak burası. 235 bin metrekarelik alan inci gibi işlendi. En göz alıcı köşesinde olimpik boyutlardaki buz pateni ve buz hokeyi salonu yer alıyor.

25 Milyon Harcandı

Bir başka köşeye dev bir amfitiyatro oturtulmuş. Sırtını Atatürk mahallesinin yamaçlarına dayayan tiyatro 5 bin kişilik. Başka bir deyişle İzmir'in en büyük açıkhava tiyatrosu. Yazlık kültürel organizasyonlar 3 bin kişilik Fuar Açıkhava Tiyatrosu'ndan buraya taşınacak.

25 milyon liraya malolan rekreasyon alanında ayrıca basketbol, tenis, mini futbol sahaları, bisiklet ve yürüyüş yolları, kondisyon aletleri parkuru, seyir terasları, çocuk oyun alanı, kafeterya ve 600 araçlık otopark yer alıyor. Kompleksin en güzel köşesini, tesise adı verilen Aşık Veysel'in muhteşem heykeli süslüyor.

Aşık Veysel'in kızı Menekşe Süzer Şatıroğlu, torunları Nazender Süzer ve Gülizar Bulguner yarınki açılış töreninin özel konukları.

Karınca Kaderince

Tesislerin gerçekleşmesine tuzumuz, biberimiz, minik katkımız oldu. Bu nedenle ayrıca gurur duyuyorum. Hikaye uzun ama özetleyeyim. Bu alan eski yıllarda şartlı olarak bir girişimciye tahsis edildi. Yukarıda saydıklarımızı o yapacaktı. Altından kalkamadı. Şartlar yerine getirilmedi, tahsis sözleşmesi geçerliliğini yitirdi. Buna rağmen söz konusu girişimci alanı terk etmek istemedi. Araziyi geri isteyen Bornova Belediyesi'nden o günün parasıyla 5.5 trilyon lira talep etti. Biz çayın taşıyla çayın kuşunu avlamaya kalkanlara karşı kamuoyu oluşturduk. Tüyü bitmedik yetimin parasının hava parasına gitmesine engel olanların arasında yer aldık.

Teşekkürler Aziz Bey

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kendi yağıyla kavrulan bir belediye. Aziz Bey diğer büyük belediye başkanlarının aksine krediye, borçlanmaya sıcak bakmıyor. Ne yaparsa öz kaynaklarıyla yapmaya çalışıyor. Üstelik her yıl sadece metroya 150 milyon lira ayırıyor.

Böyle bir dönemde Aşık Veysel Kompleksi'ne 25 milyon lira ayırdığı için Bornovalılar olarak, hemşerimize teşekkür borçluyuz. Borcumuzun bir kısmını, yarınki açılış törenine katılarak ödeyebiliriz.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.