Haberler

''Cennet'' mağdurları

Tarih: 11 Nisan 2011 Kaynak: Radikal Yazan: Tarık Işık
Mustafa Mallı, "Peygamber torunuyum. Buradan konut alan cennetten yer almış gibi olur" diyerek binden fazla kişiyi dolandırdı.

Kocaeli''nin Gebze ilçesinde kendisini ‘peygamber torunu'' olarak tanıtan Mustafa Mallı, ‘faizsiz sistemle'' konut inşa etmek için para ve altın toplayarak binden fazla kişiyi dolandırdı. Piyasadan 25 milyon TL topladığı tahmin edilen Mallı''nın foyası konutların söz verilen tarihte hak sahiplerine teslim edilmemesiyle ortaya çıktı. ‘Cennetten yer alma'' umuduyla yola çıkan ancak şimdi, ‘Gebze Mollaoğlu Toplu Konut Mağdurlarını Koruma Derneği'' adı altında bir araya gelebilen mağdurlar, kapı kapı dolaşıp derman arıyor.

Evli çiftlere çağrı
Mustafa Mallı, çevresinde, namazında-niyazında dindar bir kişi olarak biliniyordu. Katıldığı radyo programlarında sahibi olduğu, Mollaoğlu Toplu Konut''u överken, "Buradan daire alan cennetten yer almış gibi olur" bile diyordu. "Amacımız Allah ve resulünün yolundan giden her evli çifti faizsiz sistemle ev sahibi yapmaktır" diyen şirket, daire almak isteyen vatandaşlardan eşleriyle müracaat etmelerini istiyordu.

Üyeleri umreye gönderdi
Hatta, ‘konut projesi''nin bir parçası olarak bazı üyeleri umreye bile gönderdiler. Faizsiz sistemle ‘çalışması'' ve ‘cüzi miktarda'' para istemesi, vatandaşlara cazip geldi. Gebze Mollaoğlu Toplu Konut Mağdurlarını Koruma Derneği Başkanı Ömer Aktaş, Mustafa Mallı''nın 1040 kişiden 25-30 milyon TL arasında para topladığını söylüyor.

Konutların vaat edilen zamanda hak sahiplerine teslim edilmemesi vatandaşların tepkisini çekerken, 2009''daki yerel seçimlerin ardından bazı bloklar inşaat ruhsatı olmadığı için belediye tarafından mühürlendi. Arkası da çorap söküğü gibi geldi.

Dernek Başkanı Ömer Aktaş, yaşadıklarını Radikal''e şöyle anlattı:

Ruhsatsız nasıl yaptılar?
"İnşaatı biten bazı dairelerin birden çok kişiye satıldığı ortaya çıktı. İnşaat ruhsatı bile olmayan 7-8 blokun yüzde 70''i tamamlanmış. Ruhsat olmadan nasıl yapmış, bunun cevabını bulamadık. Bir başka projede toprak sahibi ile anlaşma yapmadan vatandaşlardan para toplamış. Kaymakamlığa, valiliğe, belediyeye defalarca başvurduk. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Yıllar geçmesine rağmen muhatap bulamadık. Derneğin 500''den fazla üyesi var. Daha önce Köşklüçeşme''de yaptırdığı konutları ruhsatsız, Şekerpınar''daki konutları ise küçük çıktı. Mudurnutepe''de yaptırdığı konutlara verdiği şantiye suyunun borcunu ödememesi nedeniyle vatandaşların suyu kesildi."

Mollaoğlu mağdurları son çare olarak haklarını aramak için Ankara''ya gitti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.