Haberler

Manisa Müzesi''ni Bakan Günay açacak

Tarih: 11 Nisan 2011 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Rıdvan Körpe
Müzeler Haftası''nda şölen gibi bir açılış yapmayı planladıklarını belirten Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, "Açılışta Osmanlı kıyafetleri defilesi ve mehter gösterileri düzenleyeceğiz".

Manisa Müzesi''nin 2010 yılı Eylül ayında tadilata giren Etnografya bölümü ziyarete açılmaya hazırlanıyor. Her yıl 18-24 Mayıs tarihlerinde kutlanan Müzeler Haftası''nda gerçekleştirilmesi planlanan açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın yapması bekleniyor. Müzeler Haftası''nda şölen niteliğinde etkinliklere imza atmayı planladıklarını anlatan Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, tadilatlar nedeniyle 1 yıldır ziyarete kapalı olan müzenin açılışını da yapacaklarını müjdeledi.

30 bin eser var
30 bin eserle Türkiye''nin en büyük müzeleri arasında yer alan Manisa Müzesi''nin açılış törenine Bakan Ertuğrul Günay''ı davet edeceklerini belirten Karaköse, "Müzenin açılışında müzede bulunan Osmanlı kıyafetlerinin sergileneceği bir defile, Osmanlı yemeklerinin sunulduğu bir program, mehter gösterileri ve tarihte basılan ilk paranın tanıtımı gibi planlarımız var" dedi.

Yapılması düşünülen defilede, Mesir Festivali etkinlikleri kapsamında yarışmaya giren Hafsa Sultan ve nedimelerin görev yapacağını belirten Karaköse, tasarımcı olarak da özel bir televizyon kanalında yayınlanan ''Muhteşem Yüzyıl'' isimli diziye Manisa''dan kıyafet gönderen girişimci kadın Gülnar Zeryok''un yer alacağını belirtti.

Dizinin oyuncuları Meryem Uzer, Halit Ergenç, Okan Yalabık, Nebahat Çehre ve Nur Aysan''ı, Manisa''ya davet ettiklerini belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, "Dizide, Manisa''nın ismi sıkça geçiyor. Hatta Kanun Sultan Süleyman''ın annesi için yaptırdığı ''Sultan Camisi'' Manisa Müzesi''nin hemen karşısında. Biz oyuncuları da açılışımızda görmek istiyoruz. Onlarla da temasa geçeceğiz" dedi.

İnceleme yapılıyor

Karaköse, açılışta Manisa''ya özgü yemekler ile Osmanlı sofrasından oluşan ayrı bir konsept hazırlamayı planladıklarını da belirterek, "Bunun için incelemeler yapıyoruz" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.