Haberler

Rezidansa çevrilecek

Tarih: 22 Nisan 2011 Kaynak: Vatan Yazan: Nihal Yuvacan
Etiler''de Uçaksavar Sitesi''ni yeniden inşa edecek olan Teknik Yapı, kentsel dönüşüme hız verdi

Etiler''de Uçaksavar Sitesi''ni yeniden inşa etmeye hazırlanan Teknik Yapı, yeni dönüşüm projeleri için harekete geçti. Uçaksavar büyüklüğünde birkaç siteden daha teklif alan şirket, şimdi de İkitelli, Mahmutbey ve Halkalı bölgesinde 30 yıl önce inşa ettiği 24 fabrika arsasını sahiplerinin bir kısmı ya da tamamıyla anlaşarak rezidans ve ofis projelerine dönüştürmeyi planlıyor. İkitelli ve Halkalı''nın 2015 yılında sanayi bölgesi olmaktan tamamen çıkacağını söyleyen Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, "Bu bölgeden Çerkezköy ve Adapazarı gibi ilçelere taşınmaya niyetli yaklaşık 150 fabrika var. İnşaat firmalarına arsa satışı, fabrika sahipleri için artık daha cazip" dedi.

İstanbul''un merkezinde Boğaz cephesiyle en değerli arsalardan biri olan ve Etiler''de 96 bin metrekarelik arsa üzerinde yer alan 424 dairelik Uçaksavar Sitesi''nin yeniden dönüşümünü yapacak firma olarak seçilen Teknik Yapı, halihazırda devam eden Tuzla ve Kartal projelerinin yanı sıra İkitelli, Mahmutbey ve Halkalı bölgesinde de ilk kez rezidans ve ofis projeleri yürütme kararı aldı.

Bu bölgede 25-30 yıl önce Teknik Yapı olarak inşa ettikleri 20-24 adet tekstil fabrikası bulunduğunu söyleyen Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "30, 60 veya 70 dönümlük büyüklüklere sahip bu arsaların bir kısmı taşındı, bir kısmı ise Çerkezköy ve Adapazarı gibi bölgelere taşınacak. Arsa sahiplerinin tamamıyla anlaşabilirsek toplamda 1.000-1.500 dönümlük arsa ortaya çıkıyor. Burada anlaşabildiğimiz arsalarda rezidans ve ofis projeleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yaptığımız fabrika arsalarının sahiplerinin tamamıyla anlaşabilir ve bu arsaların tamamına konut yaparsak 20 bin konut yapıyor" diye konuştu.

Bölgede rezidans projelerinin 2010 yılının ikinci yarısından itibaren yapılmaya başlandığını hatırlatan Durbakayım, bu bölgeden taşınmayı planlayan 100-150 fabrika bulunduğunu açıkladı. Durbakayım, "Fabrika sahipleri için arsaları inşaat firmalarına satıp, daha az maliyetli ve lojistik açıdan kuvvetli bir yere taşınmak daha kârlı hale geldi. 2015 yılında İkitelli, Halkalı ve Mahmutbey bölgesi artık sanayi semti değil rezidans ve ofis bölgesi olacak" değerlendirmesini yaptı.

Uçaksavar örnek oldu

Etiler Uçaksavar sitesinin kentsel dönüşüme sıcak bakan bina sakinleri için güzel bir örnek olduğunu ve biri Avrupa, diğeri Anadolu Yakası''nda olmak üzere Uçaksavar kadar önemli iki siteden yenileme için teklif aldıklarını belirten Durbakayım, projenin kentsel dönüşüm alanında örnek teşkil ettiğini kaydetti. Durbakayım, "Site maliklerinin yenileme için istekli olmaları, bunun için bir yönetim kurarak 42 inşaat firmasıyla görüşerek teklif almaları örnek bir tavırdı. Hukuksal sözleşmelerin hazırlandığı ve projeyi tasarlama aşamasında olduğumuz projenin inşaatına 2012 yazında başlamayı ve başladıktan 36 ay sonra tamamlamayı planlıyoruz" diye konuştu.

Kat mülkiyeti kanununun üzerinde bir yasa çıkarılmalı

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşümle ilgili olarak kat mülkiyeti kanununun da üzerinde olan bir yasa çıkarılması gerektiğini vurguladı. Vatandaşları iknaya çalışarak bir arpa boyu yol alınamadığını kaydeden Durbakayım, "Kat mülkiyeti olan bir apartmanda dairesi olan tek bir vatandaş karşı çıkarsa, o bina yenilenemiyor ve diğer malikler, deprem riskiyle yaşamak zorunda bırakılıyor. Bu, kat mülkiyeti kanununun üzerinde çıkarılacak bir yasa ile engellenmeli" diye konuştu.

% 65 onay yeterli olmalı Başbakan''la görüşeceğiz

Binaların yeniden inşa edilebilmesi için kat maliklerinin yüzde 65''inin onayının yeterli olması gerektiğinin altını çizen Durbakayım, şöyle devam etti: "Kentsel dönüşümü, etrafı yollarla sınırlanmış parsellerin bulunduğu bölgeler olan ‘ada''lar bazında düşünmeliyiz. Örneğin 8.500 m2''lik bir adada 7 parselde 7 bina olduğunu düşünelim. Her parselde ayrı ortak alan, ayrı girişler, ayrı merdivenler olacaktır. Ancak biz burayı yenileyerek 2 blok yapar ve tek bir ortak alan yaparsak, emsali artırmadan ortak alanlardan kazanmış, evleri yenilerken küçültmemiş oluruz. Bu planları seçim sonrası Başbakan''la görüşmeyi hedefliyoruz."

Takvim
<<Ağustos 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.