Haberler

İstanbullular erguvanı seçti

Tarih: 22 Nisan 2011 Kaynak: NTVMSNBC
İnternet üzerinden yapılan oylamada yeni sefere başlayacak 172 otobüsün rengi erguvan oldu. Erguvan renge yüzde 34 oy verildi.

İstanbul''da günlerdir süren oylama sonuçlandı ve yeni otobüslerin rengi seçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin hizmete sokacağı 34 yeni hatta çalışacak 172 otobüsün renkleri erguvan oldu.

İnternet üzerinden yapılan oylamada İstanbullular dört farklı renk arasında seçim yaptı.

172 bin kişinin katıldığı oylama sonucunda mavi, sarı ve turuncu renkler elendi ve İstanbullular erguvanı seçti. Erguvan renge verilen oyların oranı yüzde 34.54''ü buldu.

Kampanya sonuçlarını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, otobüste estetik bir duygunun bulunduğunu belirterek kampanyaya katılanların büyük bir bölümünün kadın olduğunu vurguladı ve ''''Onların seçimi olduğu için sanırım erguvan rengi tercih edildi. Bayanların tercihi olarak erguvan rengi otobüsler hizmete girecek'''' dedi.

Otobüslerin İstanbul''a yakıştığını dile getiren Topbaş, ''''Tatlı, sevecen bir görünüşü var. Damalı oluşu da bu kente özgü. Dünyanın hiçbir yerinde damalı otobüs yok, bu da farklı bir estetiği getiriyor. Otobüste engelli rampası var. Elektrikli rampanın bazı problemleri olduğu için manuel tercih edildi. Otobüs alçak tabanlı, durağa geldiğinde tretuar seviyesine iniyor. İnsanlar rahatlıkla binebiliyor'''' diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, şunları söyledi:

''''Bu araçlar yerli bir üretim, Otokar''ın yaptığı araçlar. İhalesine bu şartlarla çıktık. Ayrıca çevreci, dezavantajlı grupların da rahatlıkla kullanabilme imkanı var. Arabanın düşük tabanlı olması çok önemli. Otokar ilk defa düşük tabanlı bir araç yaptı. Bu çok önemli. Yakıt kullanımı ve tasarrufu açısından çevre dostu diyebileceğimiz özelliklere sahip. İstanbul''un o güzel erguvan rengini artık İstanbul''un otobüslerinde de göreceğiz. Otobüslerin erguvan renginde olması, inanıyorum ki gelecekte Londra''nın otobüsleri gibi İstanbul''un bahsini geçirecek.

Otobüs, oturan ve ayakta toplam 96 kişi kapasiteli. Vatandaşlarımızdan otobüslerle ilgili yoğun talep var. Belediye olarak 2 bin otobüsü bizim tedarik etmemiz ciddi bir maliyet ve uzun bir süre gerektiriyor. Bu nedenle katılımcı bir yönetim anlayışıyla bir havuz oluşturmak suretiyle otobüs alımlarını başlattık. İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ''nin çok başarılı olacağına inanıyorum."

Mayısta hizmete sunulacak ilk otobüslerin ardından 500 otobüslük alımlarla bin 500 otobüse ulaşılacağını, ihtiyaç olması halinde bu sayıyı 2 bin otobüse tamamlayacaklarını vurgulayan Topbaş, otobüslerin her yerde yaygın hale geleceğini aktardı.

İstanbul''da yaşları ''''kemale ermiş'''', çevreye sıkıntı veren araçlar olduğuna işaret eden Topbaş, şöyle devam etti: ''''Bu otobüslere İstanbullular artık teşekkür edecek ve otobüsler İstanbul''u terk edecekler. Vatandaşlarımız artık konforlu, kaliteli, dünyanın kültür başkenti bir şehre yakışır, İstanbul''a yakışır bir otobüsü caddelerde görecekler.

İstanbul''da biz göreve geldiğimizden bugüne kadar yatırım bütçemizin yüzde 55''ini ulaşıma ayırdık. 231 kavşak düzenlemesi yaptık, 24''ünün inşaatı devam ediyor, 405 kilometre yeni yol yaptık, kara yollarıyla ilgili yatırımların toplamı 6.5 milyar lira. Metroyla ilgili yatırımlarımız da 5.5 milyar dolar civarında. Ulaşım başta olmak üzere bu şehrin sorunlarını çözmeye kendimize prensip edindik. Ulaşımla ilgili master planımızı hazırlayarak, ne yapmamız gerektiğini projelendirdik.''''

Yeni dizel otobüsler, doğalgaz ve elektrikliye dönüştürülebilecek özelliklere sahip. Alçak ve düztabanlı, özürlü aparatlı tekerlekli sandalye rampalı otobüslerde, sesli uyarı sistemi, LCD monitörlü bilgilendirme sistemi, ayarlanabilir klima sistemi, iç dış güvenlik kameraları bulunuyor.

Takvim
<<Ağustos 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.