Haberler

Boğaz projesi doğru çıktı

Tarih: 27 Nisan 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Yaklaşık 6 ay önce ortaya atılan proje iddiası bugün Başbakan Erdoğan tarafından doğrulanmış oldu. 7 Ekim 2010''da yapılan haberde İstanbul için 20 milyar dolarlık müthiş bir proje yapılacağı ve Haliç''in Boğaz''a kanalla bağlanacağı öne sürülmüştü.

İşte Ekim 2010''da ortaya atılan proje:
İstanbul ikinci bir boğaz ve devasa boyutta yeni bir ada kazanacak. Haliç''ten kanallar açılarak Kağıthane ve Alibeyköy dereleri üzerinden Boğaz''ın kuzeyindeki Büyükdere''ye ulaşılacak.

2010 yazında proje olarak Başbakan Erdoğan''a sunulan plana göre, çalışmalarda başta Kağıthane ve Alibeyköy dereleri olmak üzere su yolları kullanılacak.

Haliç''ten kanal açılmaya başlanarak Kağıthane ve Alibeyköy dereleri takip edilecek. Kağıthane İlçesi ve Ayazağa ve Kemerburgaz''ın hemen üzerinden yine su yolları takip edilerek Büyükdere''ye yani İstanbul Boğazı''nın kuzeyine ulaşılacak.

Kanal ortalama 100 metre genişliğinde planlanıyor. Haliç''in Boğaz''ın kuzeyinde kalan Büyükdere ile uzunluğu 20 kilometreyi bulan bir kanalla birleştirilmesiyle İstanbul yeni bir doğal adaya daha kavuşmuş olacak.

Yeni İstanbul adasında Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, ve Sarıyer''in bir kısmı yer alacak. Böylelikle tarihi yarımada olarak bilinen Eminönü-Fatih bölgesinin yanı başında yeni bir de ada yer alacak.

Yeni kanal İstanbul''a çok önemli başka katkılar da sağlayacak. Bölgedeki araziler değerlenirken, özellikle Alibeyköy ve Kağıthane''de yıllardır kaldırılmyan, çevreye zararlı fabrikalar da ortadan kalkmış olacak. Su kanalının Boğaz''dan sağlayacağı akış ile sirkülasyon artacağı için Haliç temizlenmiş olacak, derelerin kirliliği de ortadan kalkacak.

Ön proje ünlü mimar Sinan Genim tarafından hazırlandı. İki yıl içinde bitirilmesi planlanan projenin kamulaştırma bedelleriyle birlikte 20 milyar dolarlık bir maliyete ulaşması bekleniyor.

Bakan Yıldırım: Bizimle alakası yok

Gazeteciler, bugün projeyi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''a sordu.

Bir gazetecinin, ''''İstanbul''a Manhattan gibi ikinci bir boğaz yapılacağı yönünde bir haber var. Bu haber doğru mu? Çalışmalara başlandığı yönünde ifadeler var'''' sorusuna Yıldırım, ''''Bu haberle bizim bakanlığımızın hiçbir alakası yok. Habere konu olan güzergahta bir çalışmamız yok. Zannediyorum İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bizim bir çalışmamız yok, projemiz de yok. Hayallerin sınırı olmaz. Vizyonsuz hayal de kaos olur'''' karşılığını verdi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.