Haberler

Ağaoğlu: "İkinci bir boğaz yapmak çılgın bir proje değil"

Tarih: 27 Nisan 2011 Kaynak: Milliyet


Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, "İkinci bir boğaz yapmak çılgın bir proje değil. Türkiye bunu yapabilecek güçte..." dedi.

Şirketin, inşaatları tamamlanan üç projesinin erken teslim töreninde konuşan Ağaoğlu, toplam 2 bin 223 daireden oluşan 3 ayrı projeyi yaklaşık 1 yıl kadar erken tamamlayarak teslim ettiklerini belirtti.

My City Bahçelievler''i 8 ay, Sky Towers projesini 10 ay ve My Town Ispartakule''yi 12 ay erken teslim ederek daire sahiplerine büyük ekonomik avantaj kazandırdıklarını anlatan Ağaoğlu, 2011 yılında inşaatına başlayacakları 10 bin konutu da, söz verecekleri tamamlanma tarihinden önce teslim edeceklerini ifade etti.

Gazetecilerin, yaklaşan genel seçim ve bankaların munzam karşılıklarının artırılmasına ilişkin sorusuna yanıt veren Ali Ağaoğlu, seçimlere 50 gün kaldığını ve bir sürpriz beklenmediğini ifade ederek, istikrarın bozulmaması durumunda ekonominin daha güçlü olacağına dikkati çekti.

Munzam karşılıkların artırılmasının finans sektörüne bir yük getirmekle birlikte, kendileri için çok ciddi bir sorun olmayacağına da değinen Ali Ağaoğlu, "Biz ekonomik krizin en kötü günlerinde insanlar ekmek almaya bile çekinirken 1 haftada bin daire sattık. Ben neredeyse 40 yıldır bu işin içindeyim, bugünkü gibi faiz oranları hiç görmedim. Mevcut oranların iyi olduğunu düşünüyorum. Munzam karşılıkların faiz üzerinde olumsuz etkileri olsa da bu bizim sektörü çok fazla etkilemez. Bir frenleme yapacağını düşünmüyorum. Biz yaklaşık yüzde 15 oranında bir büyüme öngörüyoruz" dedi.

"Geç bile kaldık"
Başbakan Erdoğan''ın, daha önce çılgın proje olarak tanıtılan Kanal İstanbul projesini açıklaması üzerine bu konuda bir değerlendirme yapan Ali Ağaoğlu, projenin Osmanlı''dan bu yana düşünülen bir proje olduğunu ve ilk olarak Abdülmecit döneminde gündeme geldiğini, böyle bir kanalın yapılması için çok geç kalındığına inandığını belirtti. Ali Ağaoğlu şunları söyledi: "İkinci boğaz projesinin ayrıntılarını henüz bilmiyoruz, göreceğiz. Dünyanın en önemli doğal mirası olan Boğaziçi''ni korumak için böyle bir projeye ihtiyaç vardı. Bölgede Hazine arazileri olduğu için maliyeti makul olacaktır.

Kanaldan gemi geçişleri sayesinde elde edilecek gelirle zaten bir süre sonra maliyetini de karşılayacaktır. Mutlaka o bölgeye bir hareket getirecek ve özellikle de İstanbul''un göç sorunu nedeniyle yaşadığı sorunların azalmasına da yol açacak. Bölgedeki Hazine arazileri imara açılırsa devlet buradan elde edeceği geliri de proje yapımına aktarabilir. İkinci bir boğaz yapmak çılgın bir proje değil. Türkiye bunu yapabilecek güçte..."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.