Haberler

Biblo gibi minare daha önce hiç görülmedi

Tarih: 28 Nisan 2011 Kaynak: Türkiye Yazan: Ali Göç
Sivas''ta yeni yapılmaya başlanan bir caminin minaresi ilgi çekiyor. Caminin mimarı Erol Genç, "Modern, biblo gibi bir cami yapmak istedik" dedi.

Sivas''ta yeni yapılmaya başlanan bir caminin minaresi ilgi çekiyor. Caminin mimarı Erol Genç, "Modern, biblo gibi bir cami yapmak istedik" dedi.

Sivas''ta yapımı devam eden Hatice Şaşmaz Cevher Camii''nin minaresi ilgi uyandırıyor. Alışıldık cami minarelerinden farklı bir görünüme sahip olan cami minaresi hakkında bilgi veren Erol Genç, minarenin gökyüzüne mızrak gibi oturmasını istediklerini belirterek, "Böyle bir minareyi tasarlarken gökyüzüne bir mızrak gibi oturmasını planladık ve ortasında da şerefeyi etkili kılmaya çalıştık. Şerefenin üzerine bin 200 tane LED lamba koyduk. Hoş bir görüntü elde etmeye çalıştık. Alışılmışın dışına çıkmaya çalıştık. Herhangi bir kopya oluşturmamaya özen gösterdik. Kendi tasarımımızla bu hale getirdik. Ben böyle bir minarenin başka bir yerde örneğini görmedim. Biz burada farklılığı yakalamaya çalıştık" diye konuştu.

Modern bir cami yapmak istediklerini belirten Genç, "Çalışmalar, daha önceki Dernek Cevher Camii ve dernek yönetiminin büromuza teşrif etmeleri ile başladı. İhtiyaçlara cevap vermediğini, yıprandığını ve kıblesinin kısmen yanlış olduğunu dile getirerek camilerini yenilemek istediklerini söylediler. Bizden buraya bir proje hazırlamamızı istediler. Bizler de buraya bir çalışma hazırladık. Arsanın yeri trafik açısından kavşaktaydı. Arsanın küçük olmasından dolayı klasik caminin özelliklerini taşımaması gerektiği kanaati oluştu. Modern, biblo gibi bir camii yapmak istedik. Çıkışımız modern cami yönünde olmuştu. Caminin tasarımını yaptıktan sonra dernek yönetimi ve müftü bey ile projeyi istişare ettik. İnşallah camiyi bir ay içerisinde bitireceğiz. Bittiğinde biraz daha farklı olacaktır. Şu anda camimizin eksikleri var. Komşularımız bu farklılıktan memnun. Herhangi bir olumsuz eleştiri ile karşılaşmadık. İnşallah şehrimize güzel bir cami kazandırmışızdır" ifadelerini kullandı.

Takvim
<<Ağustos 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.