Haberler

''Metroları yapmak belediyelerin gücünü aşan bir iştir''

Tarih: 2 Mayıs 2011 Kaynak: Cumhuriyet
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ''''Metroları yapmak belediyelerin gücünü aşan bir iştir. Mevcut olan ekonomik imkanlarımızla metroları bizim kendimizin yapabilmesi kesinlikle mümkün değil'''' dedi.

Ankara- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, düzenlediği basın toplantısında, Ankara devam eden Kızılay-Çayyolu, Batıkent-Sincan, Tandoğan-Keçiören metro inşaatlarına şu ana kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak toplam 828 trilyon lira para harcadıklarını söyledi. Metroların toplam uzunluğunun 44 kilometre olduğunu ifade eden Gökçek, bu hatlara Ulaştırma Bakanlığı tarafından 1 kilometrelik bir ilave daha yapılmasının planlandığını belirterek, şunları kaydetti: ''''Gara bir terminal yapılıyor. Ayrıca Tandoğan''a kadar çıkarılması planlanıyor. Bununla birlikte 1 kilometre kadar uzaması planlanıyor. Mali gücümüz yeterli olmadığı için Başbakanımızdan, hükümetimizden talepte bulunduk. Bu talep kabul edildi. Metronun Ulaştırma Bakanlığı''na devriyle ilgili 4 ayrı protokol imzaladık. Bu protokol, Çayyolu-Kızılay, Batıkent-Sincan, Tandoğan-Keçiören ve Ankara Metrosu Elektromekanik İşleri protokolü imzaladık. Önemli olan imzalanan protokolün akabinde Devlet Planlama Teşkilatı tarafından ve Yüksek Planlama Kurulu tarafından, yatırım programına bunun alınması ve işe başlanmasıydı. Yüksek Planlama Kurulu 25 Nisan''da sayın Başbakanımızın başkanlığında Ankara metrosu için karar aldı. 250 milyon TL yıl ödeneğin Maliye Bakanlığı bütçesindeki yer alan yedek ödenekten karşılanmak üzere 2011 yılı programına alınması uygun görülmüştür. Bu yıl itibariyle Bakanlar Kurulu metro yapımı için 250 milyon lira bütçesine koymuş oluyor. Bundan dolayı Başbakanımıza ve hükümetimize Ankaralılar adına şükranlarımı sunuyorum.''''


Metroların ihalesi Mayıs ayında
Gökçek, Ulaştırma Bakanlığı''ndan alınan bilgiye göre metroların ihalesinin Mayıs ayında yapılacağını belirterek, ihale sonuçlandığında da inşaatların başlayacağını ve 2 yıl içerisinde kullanıma hazır hale geleceğini bildirdi. Metro konusunda herhangi bir nakit sıkıntısının bulunmadığını anlatan Gökçek, Ankara metrosu elektromekanik işlerine hemen başlanmasının mümkün olduğunu ifade ederek, Ankara''nın kısa sürede bu metrolara kavuşmasını beklediklerini vurguladı.

Melih Gökçek, bu arada AKP''nin seçim bildirgesinde, havaalanına yeni metro hattının yapılacağı müjdesinin verilmesinden mutluluk duyduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: ''''Ben her zaman şunu söylüyorum; metroları yapma belediyelerin gücünü aşan bir iştir. Mevcut olan ekonomik imkanlarımızla metroları bizim kendimizin yapabilmesi kesinlikle mümkün değil. Bütün dünyada bunu hükümetler yapıyor ve belediyelere devrediyor. Ulaştırma Bakanlığı''nın yaptığı bu uygulama da Türkiye''de bir ilk olacak. Bundan sonra Türkiye''deki bütün metroların hükümetler tarafından yapılıp, belediyelere verilmesi, onlar tarafından işletilmesi gündeme gelecek.''''

''Öncelik Sincan ve Keçiören metrolarında''
Kızılay-Çayyolu hattının kaba inşaatının birinci aşamasının bittiğini, ikinci aşamasının yüzde 85.21, Batıkent-Sincan metrosunun 71,78''nin, Tandoğan-Keçiören metrosunun ise yüzde 41,03''ünün tamamlandığını bildiren Gökçek, metroların hizmete girme durumlarının da ihaleye göre belli olacağını söyledi. Gökçek, ''''Muhtemelen öncelikli olarak Sincan, onun akabinde Keçiören; belki ikisi aynı anda, en son da Çay Yolu metroları hizmete girecek. Nüfus yoğunluğu açısından söylüyorum'''' dedi.

Gökçek, gazetecilerin havaalanı metrosuyla ilgili sorusu üzerine de bu konuda hükümet tarafından kendilerine de bir tarih verilmediğini belirtti. Bir gazetecinin, yeni projeleriyle ilgili sorusu üzerine Melih Gökçek, şöyle konuştu: ''''Dün akşam ki televizyon programında projeleri ayrıntılarıyla anlattım. 3 tane projenin de özellikle görüntülü olarak halka takdimini yapmaya çalıştım. Bunlardan birincisi Ankara''nın ışıklandırılması. İkincisi Gençlik Parkındaki ışık, ses ve su gösterisi, üçüncüsü ise Kızılay''ın tarihi bir görüntüye kavuşturulması. Bunun yanında biz projelerimize çılgın proje tabirini kullanmak istemiyoruz. Bunun patenti İstanbul''a ve dolayısıyla sayın Başbakanımıza ait. Biz kendi projelerimize prestij projeler adını veriyoruz. Ankara''da değişik projelerimiz de var. Özellikle Hıdırlıktepe''ye yapacağımız müzemiz Türkiye''nin en büyük müzesi olacak. Gerçekten değişik bir proje olacak. Universal Stüdyolarından faydalanmak suretiyle yapılacak. Bu 3 projeyi inşallah 1,5 yıl içerisinde göreceksiniz. Bunları daha sonra açıklayacağız.'''' Öte yandan toplantı öncesinde basın danışmanına, cep telefonuyla toplantı salonunun fotoğrafını çektiren Gökçek, fotoğrafı twitter''a koyacağını söyledi.

Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.