Haberler

Ankara Kalesi turizme kazandırılacak

Tarih: 2 Mayıs 2011 Kaynak: Cumhuriyet
Başkent turizmine yön verecek önemli yerlerden biri olan Ankara Kalesi''nin sorunlarının çözümü için hazırlanan ''''Kale Eylem Planı'''' tüm hızıyla sürüyor.

Kale ve çevresinin yeniden düzenlenerek Ankara turizmine bir cazibe merkezi olarak kazandırılması amacıyla eylem planından hareketle ele alınan konular şekillenmeye başlıyor. Sorumlu ve işbirliği yapılacak kuruluşlarla, faaliyetlere yönelik gerçekleştirilen toplantılarda, öneriler, düşünceler ve çözüm yolları tartışılıyor. Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar, Ankara Kalesi''nin turizme kazandırılmasına yönelik soruları yanıtlarken, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel''in göreve gelmesiyle Başkentte turizm çalışmalarının hız kazandığını söyledi.

Valilik tarafından 2010 yılında gerçekleştirilen 3 toplantıda Ankara turizminin masaya yatırıldığını, sektör temsilcilerinin de katılımıyla tartışıldığını dile getiren Acar, daha sonra 15 Şubat 2011''de ''''Ankara Kalesi''nin Sorunları ve Çözüm Önerileri Toplantısı'''' yapıldığını bildirdi. Vali Alaaddin Yüksel başkanlığındaki toplantının ardından konuşulan konuların sonuç raporunun açıklandığını belirten Acar, ''''Kararlar bir eylem planı haline dönüştürülerek ilgili kamu kurum kuruluşlarına, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarına iletildi, plana uygun hareket edilmesi istendi'''' dedi.

Acar, toplantıya turizm sektör temsilcileri, Ankara''nın kanaat önderleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Kale esnafının katıldığını belirtti. Raporda, öncelikle Kale''nin turizm planı hazırlanmasının yer aldığını bildiren Acar, Kale''nin Hıdırlık Tepesi, Hacı Bayram-ı Veli Camisi ve Hamamönü semtiyle birlikte düşünüldüğünü kaydetti. Eylem Planı kapsamında 27 Nisan''da Ankara Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar başkanlığında toplandıklarını ifade eden Acar, ''''Bu toplantıda da o günden bu yana yapılan iş ve işlemler gözden geçirildi'''' diye konuştu.

Toplantıdaki en önemli konulardan birinin elektrik ve telefon hatlarının yer altına alınması olduğunu anlatan Acar, ''''Bu konuda Büyükşehir Belediyesi yetkili kılınmıştı. Onlar da 15 Mayıs''a kadar ASKİ tarafından zemin etüdü yaptırma, içme suyu, pis su, yağmur suyu, elektrik ve doğalgaz hatlarının düzenlenmesi ve galeri sisteminde yapılması için kazı gerektiğini belirtti. Kazı işi kolay bir iş değil, kuruldan karar gerekiyor'''' dedi.

Tarihi, kültürel ve doğal birçok mirası bünyesinde barındıran Ankara Kalesi''nin kentin önemli simgelerinden biri olduğuna dikkati çeken Acar, şunları kaydetti: ''''Ankara Kalesi tarihin ve kültürün binlerce yıllık birikimini taşıyan ve bu birikimi pazarlama şansına sahip muhteşem bir yapıdır. Başkent turizmine kazandırılmalıdır. Kale, tarihin ve kültürün binlerce yıllık birikimini taşıyan ve bu birikimi pazarlama şansına sahip eşsiz, muhteşem bir yapıdır. Kale gibi yerlerin manevi değerleri de vardır. Projelerin tümü gerçekleştiğinde Ankara için milyonlarla ifade edilen turist sayıları da yakalanacaktır. Ankara tarihini yansıtması bakımından Başkent turizminde bir cazibe merkezi olacak Kale, kentin önemli simgelerindendir. Kaledeki çalışmaların en kısa zamanda tamamlanarak turizme sunulması için çalışıyoruz. Belediyeler, sivil toplum kuruluşları, turizm sektör temsilcileri tüm iyi niyetlerini ortaya koymuş durumda.''''

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.