Haberler

BIG, Arnavutluk''ta Bir İslami Kültür Merkezi Tasarlayacak

Tarih: 5 Mayıs 2011 Çeviren: Bahar Bayhan


BIG, Martha Schwartz Landscape, Buro Happold , Speirs & Major, Lutzenberger & Lutzenberger, ve Global Cultural Asset Management, Arnavutluk''ta, bir cami, bir İslami Merkez ve bir din müzesini bulunduracak 27,000 m²''lik yeni bir kültürel merkez tasarımı için açılan uluslararası tasarım yarışmasını kazandı.

Başkent Tiran restorasyon, yenileme, birçok yeni kamusal ve özel mekan inşası ve Scanderbeg Meydanı''nın yeniden tanımlanması gibi projelerden oluşan bir kentsel dönüşüm içinde. Bu önemli meydan, yeni kültür kompleksinin yeri olacak.

Arnavutluk, Ortodokslar, Katolikler ve Müslümanlar olmak üzere üç temel dine mensup kitlelerin buluşma noktası. Bu iki yeni kilisenin tamamlanması ile üç din de Tiran''ın merkezinde ibadet alanlarına kavuşmuş olacak. Kompleks sadece Müslümanlara hizmet vermeyecek, fakat İslami değerlerini geliştirecek ve dini hoşgörünün temsili olarak hizmet verecek.

BIG, İspanyol mimar Andreas Perea Ortega, Fransız grup Architecture Studio, Alman firma SeARCH ve Zaha Hadid''den oluşan finalistlerin arasından sıyrılarak yarışmayı kazandı.

Tiran Belediye Başkanı Edi Rama şunları söyledi: "Kazanan proje, günlük kullanıcıları ağırlayabilecek ve büyük dini davetleri düzenleyebilecek çekici bir kamusal alan yarattıkları için seçildi. Aynı zamanda proje caminin ve İslami Kültürü Merkezi''nin etrafındaki mükemmel bahçesi ile de öne çıkıyor. Son olarak takımın, bu önemli gelişmenin ekonomik yönü konusundaki farkındalığı projenin başarılı biçimde gerçekleşmesine katkıda bulunacak."

BIG Kurucu Ortağı Bjarke Ingels şunları dile getirdi:
"Bu proje iki nedenden ötürü bizim için çok önemli: Birincisi, projenin, Tiran kentinin modernizayonununa katkıda bulunacak olması. İkinci olarak ve belki de en önemlisi, bugün en önemli sorunlardan biri olan dini hoşgörüyü oluşturmak. Tiran''ın yeni cami, İslami Merkezi ve Din Müzesi inşaatı ve yeni inşa edilen Ortodoks ve Katolik kiliselerine eklenen cami ile Tiran dengeyi yeniden kuracak."
Cami, ibadet için 1000''in üzerinde kişiyi bulundurabilecek kapasitede. Kamusal alanların ve bahçelerin düzenlenmesi ile cami, Cuma günleri 5000''den fazla grupları ve özel günlerde 10,000''den fazla kişiyi ağırlayabilecek kapasitede. Çoklu dikdötgen pencereli cephe, gölegelik sunan İslami mashrabiya panolarından ilham aldı.

BIG yetkili ortağı şunları söyledi: "Mekke''ye doğru hizalanması imar planındaki ikilemi ortadan kaldırır. Üçgen biçimindeki düzenlemesinde cami köşede konumlanıyordu, şimdi ise meydanın sonunda bulunuyor. Ortaya çıkan mimari geleneksel İslami mimarisinin eğimli kubbelerini ve kemerlerini çağrıştırıyor."
Tasarım aynı zamanda, Kuran''da adı geçen tüm bitkileri barındıran Kuran Bahçeleri''ni bulunduruyor.Kaynak: www.vimeo.com

İmaj Galerisi
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.