Haberler

CHP''li belediye, cami külliyesinin ruhsat iznini iptal etti

Tarih: 6 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman Yazan: Resul Cengiz


CHP''li Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürlüğü''nce yapılacak olan Diyanet Külliyesi ve Camii''nin ruhsat iznini iptal etti.

Meşrutiyet Mahallesi''nde mülkiyetinin çoğunluğu Diyanet Vakfı''na ait 9 bin 226 metrekarelik arsa önce belediyenin imar uygulamalarıyla 8 bin 995 metrekareye düşürüldü. Ardından il müftülüğünün külliye ve cami yapımına verilen ruhsat izni iptal edildi. İptal yazısı Çerçioğlu adına Başkan Yardımcısı Kamil Kaya tarafından Türkiye Diyanet Vakfı''na resmî bir yazı ile bildirildi. İptal yazısında ruhsatın geçerliliği kalmadığı belirtilerek arsa üzerinde inşaat faaliyeti yapılmaması, aksi takdirde ''yasal işlem'' yapılacağı uyarısında bulunuldu.

Başkan Yardımcısı Kaya, Zaman''a yaptığı açıklamada, Diyanet Vakfı''nın projesinin içinde belediyenin ve üçüncü şahısların mülkiyeti olduğunu, inşaat ruhsatının tanzim edilmesinin bu yüzden hukuksuz olduğunu öne sürdü. Kaya, "Burada cami yapsınlar, başımızın gözümüzün üstüne; ama alışveriş merkezi yapıyorlar. Camiye neden karşı çıkalım? İptal sebebi ruhsattaki eksikliklerdir. Eksiklikleri tamamlarlarsa ruhsatı tekrar alırlar." dedi.

Aydın Müftüsü Hıdır Bayrak ise dava dilekçesinde literatürde külliye tanımının içine ''Cami merkezli, kütüphane, çarşı, han, hamam, sebil, hastane, dükkân'' gibi yapıların girdiğine dikkat çekti.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.