Haberler

Eskişehir''e uzay üssü gibi tren garı geliyor

Tarih: 9 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman Yazan: Selim Kuvel

TC Devlet Demiryolları''nın Eskişehir''de hızlı trenle birlikte devreye alacağı yeni istasyon, etkileyici mimarisiyle dikkat çekecek.

Ankara için hazırlanan uzay üssü görünümlü hızlı tren istasyon projesinin ardından şimdi de Eskişehir, benzer bir gara hazırlanıyor.

Devlet Demiryolları''nın hazırladığı gar projesinin şehrin yeni cazibe merkezlerinden biri olması hedefleniyor. TCDD, bir yandan Eskişehir-İstanbul, Ankara-Sivas ve ay sonunda seferlere başlanacak Ankara-Konya hızlı tren hatlarında inşaat çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da hızlı tren gar projelerini hayata geçiriyor. Genel müdürlük, hızlı tren garlarının görünümüne büyük önem veriyor. Garların şehrin cazibe merkezi ve en güzel yapılarından biri olması için titiz bir çalışma sürdürüyor.

Eskişehir için planlanan hızlı tren istasyonunun yeri mevcut garın hemen arkası olarak belirlendi. Yer belirlemesi sırasında dünya örnekleri incelendi. Roma, Paris, Londra, Milano, Tokyo, New York, Barcelona gibi şehirlerde tren istasyonunun şehir merkezinde olması göz önünde bulundurularak, yeni istasyonun şehir merkezinde olması kararlaştırıldı. Vatandaşın da bu konudaki görüşüne başvuruldu. 133 kişi ile yüz yüze yapılan ankette, vatandaşların yüzde 89''u mevcut garın hemen yanına yapılacak alana destek verdi. Hızlı tren istasyonu, 700 bin metrekare alan üzerine kurulacak ve 50 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. İstasyon, günde 20 bin, yılda 7 milyon 300 bin yolcuya hizmet verecek. İstasyon sahasında, oteller, alışveriş merkezleri, parklar ve hayvanat bahçeleri, bir de kule yer alacak. İnşaatı yap-İşlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek gar binasının 150 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Projede, şehir içi trafiğin aksamaması da göz önünde bulunduruldu. Bunun için garın altından iki ayrı yol geçecek ve lastik tekerli araçlar bu yolu kullanabilecek.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.